Peter Handzuš Hokej

Košice opäť MAJSTRI!

Popradskí hokejisti tento rok majstrovský pohár nad hlavu nezdvihnú.

Hokejisti HC Košice sa stali po tretí raz v rade víťazmi play off Slovnaft extraligy, keď v piatom finálovom stretnutí zvíťazili na domácom ľade nad HK Poprad 4:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy dominovali v pomere 4:1.

HC Košice – HK Poprad 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 15. Fabuš (Gron, Bartoš), 23. Grman, 32. Dravecký (Šterbák), 60. Vorel (Kristek) – 36. Lundberg (Kasík, Suchý). Rozhodovali: Minár, Šír (obaja ČR) – Gajan, J. Tvrdoň, vylúčení: 4:8, navyše: Wanvig (Poprad) 5+DKZ za pichnutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8347 divákov – vypredané.
Konečný stav série: 4:1
Zostavy a striedania:
Košice: Hudáček – Tabaček, Homer, Grman, Šeda, Šterbák, Deyl, Slimák – Miklík, Kristek, Vorel – Fabuš, Gron, Bartoš – Dravecký, Zálešák, Pašek – Baláž, Frolík, Jenčík
Poprad: Lipovský – J. Brejčák, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, Rogers, Kasík – Škovira, Klouda, Kuľha – Svitana, Kmiť, Kroták – Rapáč, Lundberg, Wanvig – Vandas, Mlynarovič, Paločko

Košičania začali na domácom ľade tlakom, ale počas presilovej hry mohli v 44 sekunde inkasovať z hokejky Krotáka, ktorý však zoči-voči Hudáčkovi nepochodil. „Kamzíci“ neprišli s defenzívnou taktikou a každé zaváhanie súpera využívali na rýchle protiútoky. Blízko ku gólu boli v početnej výhode o jedného hráča, ale domáci gólman svoj tím výdatne podržal. „Oceliari“ pohrozili v 7. minúte, keď Frolík našiel pred bránkou Baláža, no ten nechal vyniknúť Melicherčíka. O dve minúty neskôr bol blízko k úvodnému zásahu Dravecký, no až v 15. minúte sa presadil Fabuš, ktorý sa po strele Grona dostal k vyrazenému puku a pohodlne skóroval – 1:0. Tento moment naštartoval domácich k veľkému tlaku, z množstva príležitostí však nič nevyťažili.

Do druhej časti vstúpili ofenzívnejšie hostia, ale v 23. minúte inkasovali z hokejky Grmana. Ten únikom po ľavej strane nachytal strelou z úrovne bránkovej čiary nepripraveného Melicherčíka, od ktorého sa puk odrazil do siete – 2:0. Košice pokračovali v nátlakovej hre, dobre kombinovali a vykrývali stredné pásmo. Ďalšie šance si vypracovali v hre piatich proti trom, tie však nevyužili. V 32. minúte vycvičil popradskú defenzívu Dravecký, ktorý napriek signalizovanému vylúčeniu bekhendom zvýšil na 3:0. V ďalšom priebehu sa pritvrdilo a Popradčania využili presilovku štyroch proti trom, čím sa vrátili do zápasu – 3:1. Kasík napálil puk od modrej čiary, ktorý ešte pred Hudáčkom tečoval Lundberg. V závere druhej dvadsaťminútovky sa dostal do ideálnej príležitosti Jenčík, Melicherčík podržal svoj tím.

Do záverečného dejstva vstúpili hostia opäť útočným tlakom, keď sa v 43. minúte dostal do brejku Kuľha, no brankár domácich si s jeho strelou bravúrne poradil. O minútu neskôr sa do dobrej pozície dostal Fabuš, avšak gólman hostí nekapituloval. „Oceliari“ napádali súpera už v jeho obrannej tretine, čím mu znemožnili pokojnú rozohrávku. Navyše hrali pozorne v defenzíve a po zisku puku okamžite vyrážali do nebezpečných brejkov. V 51. minúte mohol počas presilovej hry zvýšiť Kristek, na opačnej strane sa v obrovskej príležitosti ocitol Kuľha, ale v úniku zoči-voči Hudáčkovi nepochodil. Hostia v samom závere odvolali brankára, ale inkasovali štvrtý gól z hokejky Vorela – 4:1.

Košičania zaslúžene dominovali a po tretí raz v rade sa tešili zo zisku majstrovského titulu.