Webnoviny - Futbal

Košice prehrali v Ríme a skončili v Európe

Hráči slovenského futbalového klubu MFK Košice prehrali v odvetnom zápase play-off Európskej ligy UEFA 2009/2010 na Olympijskom štadióne v Ríme s domácim AS 1:7 (1:5).

Futbalisti úradujúceho víťaza Slovenského pohára podľa predpokladov skončili svoju púť v tohtosezónnej pohárovej Európe. Rimania, ktorí v Košiciach remizovali 3:3, už môžu rozmýšľať nad piatkovým žrebom skupinovej časti tejto súťaže.

Zverenci trénera Jána Kozáka st. inkasovali gól už v 20. sekunde, čo im na sebavedomí určite nepridalo, úspešným strelcom bol domáci kapitán Totti. Ten si gólový účet vylepšil v 5. min, keď po rohu prekonal Schrenga hlavou. Na 3:0 upravil o ďalšie tri minúty neskôr stredopoliar Guberti. Gólový uragán domácich neutíchal a presné zásahy pridali aj Cerci a Ménez. To už bolo priveľa na fanúšikov Košíc, ktorí demonštratívne opustili svoju tribúnu a na sedem minút zmizli v útrobách štadióna. Jediný gól MFK zaznamenal v 38. min Ján Novák. Po zmene strán sa gólovo presadili Riise a do tretice aj Totti a z pohľadu domácich prikrášlili na konečných 7:1.

AS Rím – MFK Košice 7:1 (5:1) – prvý zápas 3:3, do skupinovej fázy postúpil AS Rím Góly: 1., 5. a 86. Totti, 8. Guberti, 17. Cerci, 18. Ménez, 70. J.-A. Riise – 38. Novák, bez kariet, rozhodovali: Dereli – Sezertam, Narinc (všetci Tur.), 16 145 divákov

Domáci Rimania si lepší začiatok ani nemohli priať, keď sa už v 1. min dostali do vedenia. Po pravej strane prenikol do pokutového územia Cerci, našiel kapitána Tottiho a ten prudkou strelou otvoril skóre. Hráči Košíc sa ešte poriadne nestihli spamätať zo šoku a „ikona“ AS im pripravila ďalší. Po rohu Gubertiho si lopta našla hlavu Tottiho a ten ju lobom poslal ponad Schrenga do bránky – 2:0. Kalich horkosti si zverenci trénera Jána Kozáka vypili do dna vo 8. min, keď viditeľne nervózny košický brankár pustil za svoj chrbát ľahkú strelu Gubertiho. Prvou a na dlhú dobu jedinú šancu mali Košičania v 14. min, keď po rohu Milinkoviča hlavou minul R. Cicman. V 17. min už na 4:0 upravil Cerci, ktorý sa cez obranu hostí stojacu na hlinených nohách preštrikoval bez väčších problémov a obstrelil nešťastného Schrenga. Domáci sa do šancí dostávali bez väčších problémov a už o ďalšiu minútu neskôr sa presadil Ménez – 5:0. To nezostali bez odozvy v sektore fanúšikov Košíc, väčšina z nich sa totiž približne na sedem minút stratila v útrobách Olympijského štadióna. Po piatom góle tempo hry trochu opadlo, no aktívnejší boli stále domáci hráči. Najmä kapitán Totti bol veľkou hrozbou pre zadné rady MFK. Ešte v prvom polčase sa gólu dočkali aj Košičania, keď po priťuknutí Viazanka získal loptu Ján Novák a z rohu pokutového územia na niekoľko sekúnd utíšil priaznivcov AS. Pred prestávkou ešte vyslal na Artura propagačnú strelu Juhar a Totti dosiahol gól, no ten pre postavenie mimo hry neplatil.

Po prestriedaní v úvode druhého dejstva ubudlo vzruchu na ihrisku, v prvej štvrťhodine zaujala iba samostatná akcia Nováka a nepresný priamy kop Milinkoviča. Po hodine hry hlavný rozhodca posúdil spoluprácu košickej obrany so Schrengom ako „malú domov“, no nepriamy kop z čiary bránkového územia poslal Totti iba do múru. Po tomto momente domáci ožili, ale s dvoma šancami Vučiniča a jednou Cerciho si Schreng poradil. Skóre sa menilo až v 70. min, keď Guberti „nabil“ nórskemu reprezentantovi Riisemu a na jeho delovku nemal košický brankár nárok – 6:1. V 73. min sa odvážne pustil do útoku striedajúci Serečin, oklamal dvoch brániacich hráčov, ale v rozhodujúcom momente o loptu prišiel. V 80. min košická obrana v poslednom momente zastavila prenikajúceho Totti, vzápätí sa na druhej strane dostal po nedorozumení v zadných radoch AS Rím k lopte Novák, ale brankár Artur napokon so šťastím chytil. O niekoľko minút neskôr sa dostal do šance opäť Novák, ale po kombinácii na pravej strane namieril iba do bočnej siete. Na druhej strane zachránila Schrenga od inkasovania siedmeho gólu jeho ľavá žrď. V 87. min napokon dosiahol hetrik kapitán AS Francesco Totti, keď sa po prihrávke jedného zo spoluhráčov ocitol sám pred Schrengom a prestrelil ho. Stanovil tak na konečných 7:1. SITA