Webnoviny - Hokej

Košice rozdrvili Žilinu, Slovan doma prehral

V premiére sa pred viac ako 5000 divákmi predstavil majstrovský tím HC Košice v Steel aréne.

Dukla Trenčín – HK Poprad 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 36. Pardavý (A. Kollár, M. Hlavačka) Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Šefčík, Stano, 1840 divákov

Zostavy: Trenčín: Murín – M. Hlavačka, Martin Chovan, Turoň, Trefný, Hruška, Fatyka, Jarábek, P. Čerešňák – Pardavý, A. Kollár, T. Melichárek – Paroulek, Jánoš, Vala – Tybor, T. Klíma, Koložváry – L. Ružička, P. Kopecký, M. Filo

Poprad: Melicherčík – Kledrowetz, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, J. Brejčák, Kasík, Dubaj – Škovira, A. Kroták, Kmiť – Lapšanský, Rataj, Drotár – Lundberg, Mlynarovič, Paločko – Mašlonka, Troliga, P. Svitana – Rapáč

Domáci po výprasku v Martine dlho nevedeli nájsť správny herný rytmus a aktivita sa tak presťahovala na popradské hokejky. Hostia boli strelecky usilovnejší, ale najväčším problémom pre ňu bolo premieňanie šancí. Trenčanov výbornými zákrokmi držal nad vodou brankár Murín. V polovici stretnutia hrali Podtatranci dokonca krátku presilovku o dvoch hráčov, no kedže neuspeli ani v nej, prišiel trest. V 36. min hral Trenčín presilovú hru a kapitán Pardavý nekompromisnou strelou otvoril skóre – 1:0.

Domácich to povzbudilo a v treťom dejstve sa s chuťou pustili do súpera, ich hra získala na dynamike a zdramatizovala sa. Trenčianske príležitosti však zostávali nevyužité, preto bol záver zápasu hektický. Poprad nezužitkoval ďalšiu presilovku a vyrovnať sa mu nepodarilo ani v 40-sekundovej hre bez brankára. Trenčín najtesnejšie víťazstvo vydrel zlepšeným výkonom od druhej tretiny, Poprad stroskotal na pozornej defenzíve protivníka na čele s výborným brankárom Murínom.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Bolo to z oboch strán takticky vedené stretnutie a hoci možno pre divákov nebolo na pohľad príliš pekné, určite malo svoju kvalitu. Po našom zlom výsledku v predchádzajúcom kole v Martine sme potrebovali zdvihnúť hlavu a toto víťazstvo sme potrebovali ako soľ. Ďakujem hráčom za disciplínu a dôsledné dodržiavanie príkazov. S takýmto prístupom by sme mali hrať aj v ďalších zápasoch.“

Ján Jaško (tréner Popradu): „Z našej strany to bol skôr taktický zápas, v ktorom sme podali dobrý výkon. Hrá sa však na góly a keďže my sme ho nestrelili a súper aspoň jeden áno, to napokon rozhodlo o našej prehre. V takomto zápase je treba mať na svojej strane aj šťastie, a to v tomto dueli pri nás nestálo.“

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Góly: 34. R. Školiak (T. Višňovský, Gründling) – 45. Themár (Galamboš), 53. Themár (I. Ďatelinka, Markovič)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – M. Orolin, J. Tvrdoň, 1487 divákov

Zostavy: Skalica: Lakosil – Gründling, Jass, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Kumstát, Magušin, Gula – Kutálek, F. Novák, Šátek – Lušňák, R. Školiak, T. Višňovský – Zálešák, R. Jarolín, Prokop – Štepán, Mikušovič, J. Jurík

Martin: Dzubina – Drgoň, P. Klepáč, Hriňa, Štrach, I. Ďatelinka, A. Novotný, Matejka, Velebný – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Mokrejš, Trokan – Themár, Markovič, Galamboš – Mikula, M. Gálik, Važan

Domáci, po dvoch prehrách, vstúpili do stretnutia aktívnejšie, no ich šance počas presilovej hry zostali nevyužité. V 7. min Dzubina zlikvidoval závar pred svojou bránkou a následne si poradil aj so strelou Kumstáta od modrej čiary, a dorážku Kutálka zmaril Uram len za cenu faulu. Gólom sa neskončila ani tvrdá strela Hriňu, a tak oba tímy odchádzali do šatne za bezgólového stavu. V 25. min sa z rohu šikovne uvoľnil Uram, no v rozhodujúcej chvíli mu skĺzol puk z čepele.

Pohľadná akcia hosťujúceho tria Markovič – Galamboš – Themár bola ukončená len nedovolene a Višnovský putoval na trestnú lavicu. Skalica mala ideálnu šancu v presilovej hre piatich na troch a túto šancu domáci aj využili. Višnovský našiel ideálne medzi kruhmi Školiaka a ten sa v 34. min nemýlil.

Tretia tretina začala obojstranne opatrne. Domáci pozorne bránili a ak sa Martinčania dostali do šancí, tie pochytal spoľahlivo chytajúci Lakosil. Hosťom sa podarilo vyrovnať po chybe domácich hráčov. Galamboš našiel Themára a ten technickou strelou vyrovnal na 1:1. Skaličania sa však opäť mohli dosať do vedenia pri prečíslení, Šátek však zakončoval priamo do Dzubinu. Potom prišiel trest hostí. V presilovke sa opäť presadil voľný Themár, pre ktorého už nebolo problémom skórovať – 1:2.

V 56. min pri početnej výhode domácich utiekol Zálešák, ale jeho samostatný nájazd bol zmarený faulom hosťujúceho hráča. Za tento moment nariadil hlavný rozhodca trestné strieľanie, no Zálešak pri svojom opakovanom samostatnom nájazde mieril vedľa. Skaličania mohli vyrovnať v závere stretnutia v presilovej hre, ktorú si vylepšili, keď odvolali brankára Lakosila, ani s dvoma mužmi navyše sa im však vyrovnať nepodarilo.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Naším cieľom v tomto zápase bolo bodovať. Mužstvu nechýbala bojovnosť, ale ja od hráčov očakávam viac. Niektorí moji zverenci sa skutočne potrebujú prebrať. Jeden strelený gól doma je málo.“

Július Pénzeš (tréner Martina): „Zodpovedne sme sa pripravili na toto stretnutie. Očakávali sme, že Skalica nás zatlačí, nakoľko potrebuje body. My sme nápor domácich ustáli, ale vpredu sme nič nedokázali vymyslieť. Podarilo sa nám však vyrovnať a v presilovke rozhodnúť tento zápas. Vydreli sme víťazstvo, Skalica je smutná, ale taký je hokej.“

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 2:1 po samostatných nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 3. Tománek (M. Hudec), rozhodujúci sam. nájazd Tománek – 60. Juraj Faith (Marek Haščák, P. Pucher)

Vylúčení: 9:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Snášel, T. Orolin, 2030 divákov

Zostavy: B. Bystrica: Šimonovič – Kolba, Bambúch, Cebák, Cuník, Vizváry, Vantroba, Bendík, Kubka – M. Hudec, M. Hlinka, J. Sýkora – A. Bezák, Paľov, Macejka – Rumpel, Češík, Kútny – Tománek, Hamrák, Vartovník

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Hranáč, J. Valach, Hraško, Vosátko, Ďaloga – P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, Marek Haščák, Juraj Faith – V. Baláž, Otčenáš, Škoda – Leskovjanský, M. Jurík, Zuzin

V tradičnom derby dvoch veľkých rivalov videl slušne zaplnený štadión atraktívny, dynamický a patrične tvrdý hokej. Prvá tretina bola v réžii domácich hokejistov, keď sa už po 45 sekundách hry ocitol vo veľkej príležitosti Michal Hudec, ale Škrečko nepustil puk za svoj chrbát. V 3. min však kapituloval, keď sa Hudec v presilovke rýchlo vrútil do útočného pásma, krížnou prihrávkou našiel Tománka, ktorý otvoril skóre – 1:0. O minútu neskôr mal autor gólu ďalšiu príležitosť, predral sa dopredu, ale nepresadil sa.

Zvolen hrozil v presilovkách. Chovan, Čierny a Pucher však nenašli recept na Šimonoviča. V 11. min mohol Paľovovu chybu potrestať Haščák, Šimonovič bol proti a puk ešte upratal Macejka. V tretej presilovke hostí sa nepresadil úplné voľný Pucher pred banskobystrickou bránkou.

Tlak domácich pokračoval aj v druhej tretine, ale bez vyložených šancí. Tú si vypracovali opäť hostia. V 32. min sa Leskovjanský dostal až pred Šimonoviča, nepochodil a vzápätí zaujala na opačnej strane Tománková kontra, no Češík dal gól len do posunutej bránky Zvolena. O štyri minúty neskôr domáci Hudec nenadvihol puk cez ležiacich hostí Škrečka a Valacha. V závere druhého dejstva hrozil Zvolen znovu v presilovke, tentoraz na Šimonoviča nevyzreli Chovan s Pucherom.

Banskobystričania mohli využiť presilovku o dvoch hráčov na začiatku tretej tretiny, ale ani oni neboli úspešní. Zvolenčania sa snažili o vyrovnanie, domáci sa museli zaobísť bez Hlinku, ktorý inkasoval nahodený puk do zápästia a musel odísť predčasne do šatne. V 56. min sa Haščák predral dopredu, ale Šimonovič držal svoj tím. Tréner Zvolena Bokroš 1:21 min pred koncom odvolal brankára a power-play mu vyšla. Tridsať sekúnd pred koncom Šimonovič zbytočne rozohrával puk a Faith jeho fatálnu chybu využil – 1:1.

V úvode predĺženia mohol o dvoch bodoch pre Zvolen rozhodnúť Pucher a na jeho konci na opačnej strane Macejka. Napokon sa však rozhodovalo v samostatných nájazdoch. V piatej sérii sa stal hrdinom zápasu domáci Tománek.

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Aj tento zápas potvrdil, že derby nemá favorita. Bol to viac boj ako hra, z našej strany sme si nevytvorili toľko šancí. Po prvom góle sme sa zamerali na bránenie, čo nám vychádzalo. Boli sme veľmi blízko pri cieli, ale žiaľ stala sa chyba, ktorú súper potrestal. V záverečných minútach, keď mal súper tlak, nám veľmi chýbali skúsenosti Hlinku. To sa aj premietlo do výsledku. Penalty už boli vabank a ukázalo sa, že na tomto ľade je ťažko sa technickým hráčom uplatniť a preukázať svoje majstrovstvo. Preto to dopadlo tak, že na každej strane padol iba jeden gól.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „V tomto stretnutí sme mali veľa šancí, ktoré sme nevyužili a myslím si, že sme si nezaslúžili nedať celý zápas gól. Gól tridsať sekúnd pred koncom bola cena útechy. Ako tréner môžem byť spokojný s prístupom hráčov, s korčuľovaním a nasadením, ale stále som nespokojný s našou starou bolesťou – nevyužitím presiloviek a koncovkou, teda s produktivitou dvanástich útočníkov, ktorí nastupujú do zápasu. Ak toto zlepšíme, môžeme sa niekam posunúť. Inak to bolo dobré stretnutie, derby, v ktorom si diváci prišli na svoje. Mne sa zápas páčil. V samostatných nájazdoch nemáme buď šťastie, alebo takých strelcov, ktorí by vedeli rozhodnúť.“

HC Košice – MsHK DOXXbet Žilina 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Góly: 8. Jenčík (J. Tabaček), 18. P. Bartoš (S. Gron, M. Ščerbák), 40. Kristek (Deyl), 43. Andrašovský (Kristek), 49. Marcel Haščák, 60. P. Bartoš (S. Gron, Tomík)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – Korba, Smrek, 5079 divákov

Zostavy: Košice: J. Hudáček – Homer, J. Tabaček, M. Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl, Slimák, Huba – Vorel, Jenčík, Michel Miklík – P. Bartoš, S. Gron, Tomík – Andrašovský, Kristek, Marcel Haščák – Pašek, Frolík, Hričina

Žilina: Lipovský – Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Pozník, Krčula, Rúfus, Ďurkech, Dlouhý – J. Kopecký, Klouda, M. Kokavec – Petruška, Palovčík, Stupka – Hájnik, M. Horský, Valášek – Kubiš, Linet, Smotrila

V premiére sa pred viac ako 5000 divákmi predstavil majstrovský tím HC Košice v Steel aréne. Úvodné buly však bolo iné ako zvyčajne, pretože ho vhodil maskot MS 2011 Gooly, ktorý sa predstavil prvýkrát na Slovensku. Na prekvapenie úvod zápasu patril Žilinčanom, ktorí v úvodnej minúte trikrát vyskúšali pozornosť domáceho brankára Hudáčka.

Prvá vážnejšia strela Košičanov v podaní Jenčíka sa skončila v sieti súpera. Aj v ďalších minútach sa snažili hostia ohrozovať Hudáčka, ale v 18. min sa z gólu, ktorý vsietil Bartoš, opäť tešili „východniari.“ V druhej tretine sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Hostia sa v 36. min Hájnikom mohli radovať z gólu, no nestalo sa tak. Naopak tesne pred odchodom do kabín sa gólovo predstavila nová akvizícia v drese Košíc Kristek – 3:0.

Aj v treťom dejstve bol strelecky úspešný majstrovský tím. V 43. min zaznamenal gól Andrašovský a v 49. min Marcel Haščák – 5:0. V 51. min hrali Košičania 70 sekúnd presilovku piatich proti trom, no v nej boli strelecky bezzubí. Až osem sekúnd pred sirénou stanovil konečný výsledok Bartoš svojím druhým gólom v stretnutí. Žilinčanom nemožno uprieť snahu, počas celého zápasu však nenašli recept na prekonanie brankára Hudáčka.

Pavol Zubek (asistent trénera Košíc): „Hral sa slušný extraligový duel. V úvodnej tretine nás podržal brankár Hudáček, ale od gólmana jeho kvalít sa to aj očakáva. Dobre nám vychádzala aj hra v defenzíve a keď sme sa upokojili, na našich hokejkách bolo viac pohody.“

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Mali sme mimoriadne dobrý vstup. V úvodných 20 minútach sme tvrdili muziku. Gólman domácich však chytil minimálne štyri góly. Košice z minima vyťažili maximum. Po treťom góle bol prakticky o stretnutí rozhodnuté. Škoda, že sme nešli do gólového vedenia, zápas by sa vyvíjal iným smerom.“

HC Slovan Bratislava – HK Nitra 1:2 po samost. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 58. Kuľha (Hujsa, Demel) – 39. Spilar (D. Moravec, Michal Novák), rozhodujúci sam. nájazd S. Saliji

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Výleta, Bundil, 2275 divákov

Zostavy: Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Frühauf, Turunen, Štajnoch, Kántor, Jendek – Kuľha, Hujsa, Demel – Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna – Vaic, Lipiansky, Bakoš – D. Skokan, L. Hudáček, A. Nedorost

Nitra: Fikrt – Špelda, Michal Novák, Rais, Fabian, Bučka, Polák – H. Ručkay, T. Chrenko, S. Saliji – M. Štefanka, D. Moravec, Spilar – E. Čaládi, M. Kováčik, M. Slovák – Románek, Uhnák, G. Saliji

Šancu otvoriť skóre mal v 4. min domáci Hujsa, ktorého faulovali hostia pri pokuse o zakončenie. Nariadené trestné strieľanie však skúsený center Slovana nepremenil. V 7. min opäť pohrozil Hujsa, ktorý sa natlačil pred hosťujúceho gólmana, ale neprekonal ho bekhendom. V 12. min sa zrodila ďalšia šanca prvého útoku „belasých“.

Kuľha spoza bránky našiel Hujsu, no ten neskóroval ani zo svojej tretej šance v zápase. V 15. min mali prvú príležitosť aj hostia, ale Miroslav Štefanka zblízka vystrelil iba nad bránku. V poslednej minúte prvej tretiny mal príležitosť aj domáci Róbert Huna, ale neprekonal pozorného Fikrta.

V 23. min obišiel bránku hostí Lipiansky a pekne zakončoval svoju individuálnu akciu, ale výborným zákrokom ho pripravil o gólovú radosť Fikrt. Hneď o minútu opäť zoči-voči nitrianskemu brankárovi nepochodil aktívny Hujsa. V 26. min rozohrial Konráda v bránke domácich Miroslav Kováčik, gólman Slovana nemal veľké starosti s jeho strelou. Oveľa viac práce však mal pri zakončení Marka Slováka v tej istej minúte.

V 33. min pri vylúčení Hujsu pekne strieľal od modrej čiary Fabian, jeho pokus zneškodnil efektným semaforom Konrád. Vzápätí hrali v početnej výhode aj slovanisti a povesť tvrdo strieľajúceho hráča potvrdil Kuľha, ktorý počas presiloviek tradične hráva na poste obrancu. Jeho bombu od modrej čiary na začiatku 26. min však chytil Fikrt. Následne sa dlhé minúty nič vážneho neudialo. A až minútu pred koncom druhého dejstva využil dieru v obrane Slovana Moravec, ktorý nezištne prihral pred prázdnu bránku Spilarovi, pre toho už nebol problém zblízka rozvlniť sieť – 0:1.

Domáci sa od úvodu tretej tretiny snažili zvrátiť nepriaznivý stav, ale vypracovali si iba pološance a hosťujúceho gólmana ohrozovali strelami z diaľky. V 46. min mohol zvýšiť na rozdiel dvoch gólov Spilar, v sólovom úniku po chybe Jozefa Kováčika na útočnej modrej však pokus nitrianskeho krídelníka zlikvidoval Konrád. Gólmana hostí prekonal až necelé tri minúty pred koncom riadneho hracieho času Kuľha, ktorý na dvakrát zakončil rýchlu kontru domácich – 1:1.

Stretnutie dospelo až do predĺženia, v ktorom mal najväčšiu šancu domáci Vaic. Keďže však neskóroval, rozhodlo sa až v samostatných nájazdoch. Rozhodujúci pokus premenil nitriansky krídelník Samir Saliji.

Pavel Hynek (tréner Slovana): „V prvom rade chcem pogratulovať hosťom k víťazstvu. Súper bol dnes od nás lepší, najmä v bojovnosti a obetavosti. My sme si vypracovali množstvo šancí, ale neboli sme efektívni. Streliť doma iba jeden gól je naozaj málo. Nájazdy sú už potom lotériou, dnes v nej mali viac šťastia hostia. Musíme sa zlepšiť v mnohých herných činnostiach, predovšetkým v presilovkách.“

Róbert Pukalovič (tréner Nitry): „Musím pochváliť mojich zverencov, že splnili to, čo som od nich očakával. Už pred zápasom sme si povedali, že by sme z Bratislavy mohli odcestovať s nejakým bodom. Chalani išli vytrvalo za svojím cieľom. Absolutórium si zaslúži najmä brankár Fikrt, ktorý zneškodnil niekoľko stopercentných šancí slovanistov.“