Eva Mikulová Rôzne

Košice sa opäť stali slovenským hlavným mestom módy. Fashion Week už píše piaty ročník

Od 5. do 11. novembra sa Košice opäť premenia na metropolu módy vďaka najúspešnejšiemu módnemu projektu na Slovensku Košice Fashion Week (KFW).

Ilustračný obrázok k článku Košice sa opäť stali slovenským hlavným mestom módy. Fashion Week už píše piaty ročník
Foto: Eva Mikulová

Módne prehliadky, prezentácia tvorby mladých a lokálnych návrhárov, školy stzlingu, výmena skúsenosti ale i ako sa robí biznis v módnom priemysle. To všetko nás čaká na 5.ročníku Košice Fashion Week. Týždeň módy trvá od 5. do 11. novembra ale akcie pre verejnosť začínajú v stredu 7. novembra.

Priestor pre streetwear módu

Akcia sa koná v priestoroch Kasární Kulturparku pod vedením riaditeľky Karolíny Bosákovej, ktorá je majiteľkou eventovej agentúry Unique One Events a taktiež i zástupkyňou nadačného fondu Happy Hearts Česká republika.

„Tento rok sme program obohatili o niekoľko noviniek. Obľuba a dôležitosť streetwearovej módy rastú rýchlosťou svetla, čo sa odzrkadľuje i v prehliadkovom programe v podobe sviežeho konceptu Streetwear Platform. V rámci tejto sekcie sa predstaví česká značka Black Jesus Clothing spolupracujúca s interpretmi slovenskej a českej rapovej scény a značka Freier, za ktorou stojí Terézia Feňovčíková. Jej charakteristickým prvkom je surový dizajn prevzatý zo svojrázu ulice a jeho kombinovateľnos­ti,“ hovorí K. Bosáková.

Fashion Accelerator

V rámci programu KFW 2018 opäť poskytnú priestor medzinárodnému start-upu European Fashion Accelerator (EFA), sústreďujúcemu okolo seba komunitu mladých talentovaných návrhárov zo strednej Európy. Hlavným cieľom projektu je poskytnúť lepšie znalosti a praktické skúsenosti, ktoré uľahčia prechod z akademického do biznisového prostredia. Start-up tento rok prináša i unikátne nadstavbové body v podobe mentoringového programu a EFA Studio – e-shopu s designérskymi kúskami módnych návrhárov.

Košice Fashion Week dáva široký priestor na prezentáciu i študentom zo škôl a univerzít s kreatívnym zameraním: SOŠ Gemerská, ŠUV Košice, UJEP z Ústí nad Labem, VŠVU z Bratislavy a ZČU z Plzne. Ani najmladší tvorcovia nie sú opomenutí a ich tvorivosť sa ukáže na prehliadke Fashion KidLab-u.

Známe značky a košické návrhárky

V programe sú zastúpené i známe značky luxusnej módy ako Patrizia Pepe, Pinko Milano, Armani Exchange, Karl Lagerfeld, Diesel či Baldinini. Naviac v programe dostávajú priestor i lokálne značky vznikajúce na Slovensku ako Mikä Rauta, ktorá je dlhoročným výrobcom pánskej konfekcie a ZUPPA prinášajúca koncept trendového detského oblečenia, pričom filozofia značky je založená na princípoch Fair Trade.

KFW prezentuje i kolekcie úžasných slovenských návrhárok Mišeny Juhász, Idy Sándor, Jany Polak, či Zuzany Hakovej, ktoré taktiež vznikajú na Slovensku, podporujú lokálnu ekonomiku a žnú úspechy na medzinárodných trhoch.

Každoročnou súčasťou KFW 2018 je i jedinečný POP UP – store nachádzajúci sa v Kasárňach/ Kulturparku s vybranými dizajnovými kúskami z jednotlivých kolekcií.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie