Alexandra Kolínská Kultúra

Košická filharmónia spomína na oceneného dirigenta: Bystrík Režucha by sa dožil 80 rokov

Pri príležitosti 50. výročia vzniku Slovenskej filharmónie bol umelcovi udelený titul čestný dirigent za celoživotný prínos slovenskej hudbe. Ani tri roky neuplynuli, odkedy sa hudobníci museli navždy rozlúčiť s jedným zo zakladateľov košickej Štátnej filharmónie Bystríkom Režuchom.

Ilustračný obrázok k článku Košická filharmónia spomína na oceneného dirigenta: Bystrík Režucha by sa dožil 80 rokov
Zdroj: TASR

Významný slovenský dirigent a pedagóg Bystrík Režucha by sa v stredu 14. januára dožil 80 rokov. Bystrík Režucha mal podstatnú zásluhu na vzniku a interpretačnom vyprofilovaní Štátnej filharmónie Košice (ŠFK). Významnou kapitolou v jeho umeleckej biografii bolo šéfdirigenstvo v Slovenskej filharmónii (SF) i v Symfonickom orchestri Československého rozhlasu v Bratislave. Vystupoval na čele popredných orchestrov po celom svete a pôsobil tiež ako docent dirigovania na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Narodil sa 14. januára 1935 v Bratislave. Študoval dirigovanie na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) u profesora Ľudovíta Rajtera a na Menedelsshonovom konzervatóriu v nemeckom Lipsku. V rokoch 1960–1968 pôsobil ako dirigent Symfonického orchestra Československého rozhlasu v Bratislave, neskôr dlhé roky ako šéfdirigent Štátnej filharmónie v Košiciach (1968–1981), ktorú pomáhal založiť. Od roku 1979 bol dirigentom a v rokoch 1984–1989 šéfdirigentom Slovenskej filharmónie.

Ako vysokoškolský pedagóg pôsobil Bystrík Režucha na VŠMU v Bratislave. Ako profesor hosťoval tiež na Michiganskej Univerzite a na Univerzite štátu Massachusetts v USA. Racionálny umelec s neobyčajne presným a pružným gestom spolupracoval s poprednými symfonickými telesami doma i v zahraničí. Dirigoval symfonické telesá nielen v Európe či v USA, ale tiež v Mexiku, na Kube, vo Venezuele, Japonsku, Kórejskej republike a Singapure. Pri príležitosti 50. výročia vzniku Slovenskej filharmónie bol umelcovi udelený titul čestný dirigent za celoživotný prínos k slovenskej hudbe. Bystrík Režucha zomrel 16. augusta 2012 v Bratislave.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM