Alexandra Kolínská Samospráva

Košická nemocnica opäť medzi prvými: UNLP sa pustila do boja proti korupcii!

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach sa ako prvá z nemocníc na Slovensku pustila do boja proti korupcii. Podozrenia môže oznámiť ktokoľvek, pozrite sa, ako!

Ilustračný obrázok k článku Košická nemocnica opäť medzi prvými: UNLP sa pustila do boja proti korupcii!
Zdroj: TASR

Od 1. júna 2015 môžu občania prípady podozrenia z korupcie v zdravotníctve okrem antikorupčnej linky Ministerstva zdravotníctva SR nahlásiť aj v každej štátnej nemocnici. Minister zdravotníctva Viliam Čislák v rámci Ozdravného plánu nemocníc spúšťa ďalšiu sériu opatrení, ktoré sa týkajú bezprostredne pacientov. Ide o protikorupčné linky v štátnych nemocniciach.

Podozrenie môžete oznámiť mailom

Každá fakultná a univerzitná nemocnica bude mať protikorupčnú linku v podobe e-mailovej adresy vo formáte: korupcia@domena nemocnice. Koncovka bude teda presne taká, ako koncovka e- mailovej adresy nemocnice, ktorej sa podozrenie z korupčného správania týka.

Podnety je možné nahlásiť v nemocniciach listom, osobne aj telefonicky na štandardných adresách. Viacročné skúsenosti MZ SR však naznačujú, že občania využívajú možnosť oznámiť trestný čin korupcie predovšetkým prostredníctvom mailovej korešpondencie.

Už deväť podnetov

„Na ministerstve máme takúto linku už takmer päť rokov a na políciu sme postúpili deväť podnetov. Niekomu sa môže sa zdať, že je to nízky počet, ale som presvedčený, že každý jeden pacient, ktorý sa pre podnet rozhodol, posunul tému korupcie v zdravotníctve o výrazný krok vpred,“ zdôraznil minister zdravotníctva Viliam Čislák.

„O korupcii v zdravotníctve takmer každý hovorí, ale málokto je ochotný reálne konať a pomenovať konkrétnosti. Vážim si každého, kto preukáže svoj občiansky postoj, nadobudne odvahu a nahlási trestný čin, ktorý vrhá negatívny tieň na všetkých poctivých a profesionálnych lekárov na Slovensku,“ dodal.

Ako prvá na Slovensku UNLP

Prvou štátnou nemocnicou na Slovensku, v ktorej antikorupčná linka začína od 1. júna 2015 fungovať, je Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Mailová adresa: korupcia@unke.sk je k dispozícii všetkým občanom, ktorí takto môžu uviesť svoje podozrenie z korupcie v UNLP Košice.

"Zavedenie takejto linky vnímam ako ďalší ústretový krok k našim pacientom, ide o opatrenie, vďaka ktorému sa naša nemocnica viac otvára pacientom. Prirodzene, ideálne by bolo, keby sme o takejto linke vôbec nemuseli hovoriť, keby mali naši pacienti iba pozitívne ohlasy, ale ak predsa len niekto nadobudne podozrenie, je dôležité, aby presne vedel, kde sa má obrátiť,” informoval riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Milan Maďar.

Čoskoro aj v ostatných nemocniciach

Antikorupčné linky začnú v najbližších dňoch fungovať aj v ďalších nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR. Ministerstvo zdravotníctva podporuje vznik týchto liniek aj v zmysle Strategického plánu boja proti korupcii v SR, preto víta nové aktivity nemocníc, ktoré ovárajú ďalšie možnosti nahlasovania korupcie. Operatívne, aktuálne a bez čakania. Na MZ SR funguje od 1. novembra 2011 e-mailová schránka pre občanov korupcia@health.gov.sk pre nahlasovanie podozrení z korupcie.

Od 1. novembra 2011 do dnešného dňa bolo evidovaných 18 oznámení podozrenia z korupcie v zdravotníctve.

Ministerstvo zdravotníctva s cieľom vyjsť v maximálnej miere v ústrety občanom, ponúka aj nepretržitú, 24-hodinovú  možnosť  zasielať podnety aj na e-mailovú adresu MZ SR office@health.gov.sk alebo info@health.gov.sk, prípadne informovať sa telefonicky na komunikačnom odbore MZ SR.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie