Správy

Košická zoo sa teší novému členovi: Samica kondora obýva novú voliéru

Prírastok nových mláďat v zoo pokračuje. Najnovším prírastkom sa stala 19-ročná samica kondora veľkého menom Alžbeta.

Ilustračný obrázok k článku Košická zoo sa teší novému členovi: Samica kondora obýva novú voliéru
Zdroj: TASR

Najnovším prírastkom košickej zoologickej záhrady sa stala 19-ročná samica kondora veľkého menom Alžbeta. Jej domovom sa stala nová voliéra so špeciálnou nerezovou sieťou.

Alžbeta prišla na svet v zoo v ruskom Petrohrade, za života sa dostala do viacerých zoologických záhrad vrátane českého Zlína a Ostravy. V Košiciach má vytvoriť pár so samcom, ktorého na jeseň dovezú z Poľska. Stane sa tak na odporúčanie koordinátora európskeho záchranného programu pre tieto zdochlinožravé vtáky prirodzene žijúce v horách Južnej Ameriky.

„Chceme sa pokúsiť o rozmnoženie. Nebude to určite za rok, možno ani za dva, lebo ten pár sa musí zžiť, zharmonizovať, ale veríme, že sa nám to podarí,“ uviedol pre novinárov hlavný zoológ košickej zoo Patrik Pastorek.

Kondor veľký sa živí zdochlinami. Ide o monogamného vtáka, páry žijú spolu spravidla celý život. Zaujímavosťou je, že má najväčšie rozpätie krídel zo všetkých dravcov, a to aj 320 centimetrov. Dožíva sa až 50 – 60 rokov.

Návštevníci môžu vidieť Alžbetu v novej voliére s modernou nerezovou sieťou, ktorá prináša výhody pri údržbe. Ako uviedla Eva Malešová z košickej zoo, voliéra s takouto sieťou je jediná svojho druhu na Slovensku. Výstavba stála viac ako 100.000 eur, projekt podporilo mesto a Environmentál­ny fond.

Alžbeta je už druhou chovanou samicou kondora veľkého v košických Kavečanoch, prvá však už má viac ako 40 rokov a je za zenitom reprodukčného veku.

Tento týždeň pribudol v zoo aj nový mladý pár pelikánov ružových. Rozšíril tak doterajší štvorčlenný kŕdeľ a zvýšil šance na úspešné množenie. Návštevníci môžu najnovšie obdivovať aj štyri mláďatá sov laponských. Mláďatá majú mesiac a nevedia ešte lietať, už v prvých dňoch po opustení hniezda sú však zdatní lezci.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM