Webnoviny - Basketbal

Košické basketbalistky budú v novej sezóne bojovať o siedmy titul

V nedeľu 20. septembra sa začína zápasmi 1. kola nový ročník basketbalovej extraligy žien.

Na rozdiel od minulej sezóny, v ktorej štartovalo len 9 tímov, do bojov po dvoch rokoch zasiahne opäť desiatka družstiev. Keďže posledné družstvo uplynulého ročníka Agrotrade Rožňava sa zachránilo v baráži, kompletnú minuloročnú deviatku doplní nováčik UMB 08 Banská Bystrica. Tento subjekt, ktorý vznikol vlani po ukončení činnosti tradičného účastníka basketbalovej extraligy UMB Banská Bystrica a úspešne zastrešoval banskobystrický mládežnícky basketbal, odkúpil extraligovú licenciu od B-tímu MBK Ružomberok, ktoré si ju vybojovalo víťazstvom v I. lige. Opäť s novým názvom vstúpili do súťaže obhajkyne majstrovského titulu z Košíc. Tentokrát však v názve klubu nenesú meno sponzora, ale ponúkli toto miesto pre zviditeľnenie charitatívneho projektu Dobrý anjel. Práve Dobrí anjeli sú jediným favoritom na zisk titulu, ktorý by mal byť už siedmim za posledných sedem rokov. Napriek tejto nevídanej sérii Košičanky ešte stále zaostávajú za Ružomberčankami, ktoré vybojovali prvých jedenásť titulov v ére slovenskej samostatnosti.

Systém rovnaký ako vlani, majster známy najneskôr 26. apríla 2010 Súťaž sa bude hrať rovnakým systémom ako v minulých sezónach. V základnej časti sa stretne každý s každým doma aj vonku. Všetky družstvá v nej odohrajú po 18 zápasov. Táto fáza vyvrcholí 17. januára 2010. Následne sa extraliga rozdelí na dve skupiny. Prvá, v ktorej bude štartovať prvých šesť tímov po základnej časti, bude bojovať „iba“ o pozíciu pre nasadenie do play off, v druhej štvorčlennej však pôjde o dve miesta do vyraďovacej fázy, pozíciu pre baráž aj o „Čierneho Petra“ pre zostupujúci tím. V oboch skupinách sa opäť stretne každý s každým doma a vonku, pričom body so základnej časti sa započítajú všetkým družstvám. Posledný desiaty tím súťaže zostúpi z extraligy do I. ligy žien, deviaty tím bude hrať baráž o účasť v ďalšej sezóne extraligy s druhým družstvom z 1. ligy. Súťaž vyvrcholí zápasmi vyraďovacej časti medzi najlepšou osmičkou družstiev. Štvrťfinále play-off sa bude hrať na dva víťazné zápasy, semifinálové súboje a záverečné boje o titul, resp. tretie miesto sa odohrajú už na tri víťazné stretnutia. Vyraďovacie boje sa začnú 14. marca a skončia sa najneskôr 26. apríla 2010.

Novinkou v aktuálnom ročníku extraligy je rozšírenie uplatnenia hráčok zo zahraničia na slovenských palubovkách. Každý tím môže nastúpiť na zápas s troma cudzinkami pochádzajúcimi z krajín mimo Európskej únie bez ďalšieho obmedzenia ich pôsobenia na palubovke. Rovnako bolo posunuté uznesenie o povinnosti pre každého extraligistu mať v slovenských basketbalových súťažiach aspoň tri mládežnícke tímy až na sezónu 2012/13. „Veru som sa pred sezónou obával, či ekonomická kríza vážne nepoznamená nadchádzajúci ročník ženskej extraligy, no moje obavy sa našťastie nepotvrdili,“ konštatoval pre agentúru SITA prezident SBA Rudolf Petrovský a pokračoval: „Práve naopak, zdá sa, že tento ročník bude ešte kvalitnejší, ako ten minulý. Opäť budú v kádroch extraligových tímov legionárky, nebudú chýbať hráčky zo zámorskej WNBA, a čo ma teší najviac, že dostane príležitosť aj veľa mladých slovenských dievčat, mnohé z nich ešte vekom juniorky, či kadetky.“

Jediným favoritom Dobrí anjeli, pozitívom návrat Láskovej V podstate jediným favoritom ženskej extraligy sú Dobrí anjeli z Košíc. „Výborné je, že v tomto tíme sa sústredil základ slovenskej ženskej reprezentácie – Čarnoká, Čikošová, Jurčenková, Kupčíková, Michulková, či Jalčová. Takže sa nielen zvýši ich vzájomná zohratosť, no hlavne budú nastupovať proti silným súperkám v zápasoch Euroligy,“ hodnotil pozitíva košického majstra R. Petrovský. O druhú pozíciu by sa mali pobiť tradičný vicemajster z Ružomberka, ktorý tento rok uprednostnil pred Američankami európske legionárky, a počas leta výrazne posilnený Basket Steel Slovakia Košice. Najväčším „úlovkom“ BSS je dvadsaťdeväťročná slovenská reprezentačná pivotka Lucia Lásková, ktorá sa domov vrátila po piatich sezónach strávených v Slovinsku a vo Francúzsku. „Lucia má už čosi za sebou, no s jej povahou a hernou fazónou ešte čosi na palubovkách preskáče. Je to pani Hráčka, ktorá už v príprave dokázala, že bude na Slovensku veľkou hviezdou,“ poznamenal na margo opory slovenskej reprezentácie R. Petrovský. BSS má záujem aj o účasť v Stredoeurópskej lige, no nad touto súťažou sa zatiaľ vznáša niekoľko otáznikov. Výrazne sa pred sezónou oslabil bronzový medailista z minulého ročníka Inpek UKF Nitra, no prítomnosť zväzového trénera slovenských mládežníckych reprezentácii Željka Vukičeviča na jej lavičke naznačuje, že pod Zoborom chcú staviť na mladé hráčky. V prvej šestke by určite nemali chýbať ani Popradčanky a Prešovčanky. Dievčatá zo Šariša môžu počítať okrem tradičnej výpomoci od Dobrých anjelov aj s dvoma vlastnými hráčkami z WNBA. Veľmi vyrovnaný boj o posledné miesta do play-off, ako aj o záchranu v extralige by mali zviesť košická Cassovia, Rožňava, bratislavský Slovan a nováčik z Banskej Bystrice, ktorý chce stavať na silnej generácii vlastných juniorských a kadetských hráčok pod vedením skúseného trénera Tibora Vasiľka.

Extraliga žien – sezóna 2009/2010 – 1. kolo (20. septembra 2009) : BK Inpek UKF Nitra – Cassovia Košice (15.00, MH Dolnočermánska) MBK Agrotrade Rožňava – MBK Ružomberok (16.00) BK Slovan Bratislava – BK PU Bemaco Prešov (16.00, ŠH Dom športu, Junácka 6) ŽBK Whirlpool Poprad – Basket Steel Slovakia Košice (17.30) Dobrí anjeli Košice – BK UMB 08 Banská Bystrica (19.00, Infiniti aréna)

Poradie po skončení minulého ročníka:

1. Maxima Broker Košice, 2. MBK Ružomberok, 3. INPEK UKF Nitra, 4. BSS Košice, 5. ŽBK Whirlpool Poprad, 6. BK´99 PU Prešov, 7. Slovan Bratislava, 8. Cassovia Košice, 9. Agrotrade Rožňava.

Prehľad majstrov SR v basketbale žien od roku 1993: sezóna 1992/1993: Ružomberok sezóna 1993/1994: Ružomberok sezóna 1994/1995: Ružomberok sezóna 1995/1996: Ružomberok sezóna 1996/1997: Ružomberok sezóna 1997/1998: Ružomberok sezóna 1998/1999: Ružomberok sezóna 1999/2000: Ružomberok sezóna 2000/2001: Ružomberok sezóna 2001/2002: Ružomberok sezóna 2002/2003: Ružomberok sezóna 2003/2004: Delta I. C. P. Košice sezóna 2004/2005: Delta I. C. P. Košice sezóna 2005/2006: Delta I. C. P. Košice sezóna 2006/2007: K CERO V.O.D.S. Košice sezóna 2007/2008: KOSIT 2013 Košice sezóna 2008/2009: Maxima Broker Košice

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM