Aktualizované Samospráva

Košickí mestskí poslanci schválili zmenu rozpočtu aj prijatie pôžičky od MF SR

Košickí mestskí poslanci na svojom pondelkovom rokovaní schválili prijatie bezúročnej návratnej finančnej výpomoci od Ministerstva financií (MF) SR.

Ilustračný obrázok k článku Košickí mestskí poslanci schválili zmenu rozpočtu aj prijatie pôžičky od MF SR
Zdroj: TASR

Tá je vo výške 14,5 milióna eur s čerpaním v roku 2018 so splatnosťou v roku 2019 a je určená na spolufinancovanie projektu druhej etapy Modernizácie električkových tratí (MET) v Košiciach. Koncom januára im ju schválila vláda.

Košice, ktoré modernizujú električkové trate, sa ocitli v situácii, keď musia vrátiť 14,5 milióna eur z eurofondov. Magistrát tvrdí, že k tomu došlo pre zmenu podmienok v rámci projektu. V minulom roku dostali Košice oznámenie, že rozhodnutím Európskej komisie im bolo pozastavené čerpanie oprávnených výdavkov na DPH. V nadväznosti na toto rozhodnutie boli krátené zdroje na realizáciu stavby MET vo výške 20 percent.

„Mesto Košice malo vo schválenom rozpočte na roky 2017 a 2018 zahrnutý nenávratný finančný príspevok vrátane DPH a pozastavením jeho vyplácania zo strany riadiaceho orgánu došlo k neočakávanému výpadku príjmov s vážnym ohrozením financovania ostatných rozpočtovaných výdavkov,“ odôvodnil rozhodnutie v materiáli rezort financií, ktorým sa zaoberala vláda SR.

DPH bola, ako pripomenulo ministerstvo, zahrnutá v zmluve o nenávratnom finančnom príspevku schválenej riadiacim orgánom. Rozhodnutie EK bolo podľa neho nepredvídateľné a zmenilo pravidlá v prebiehajúcom projekte, ktorý už mal nastavené parametre.

Vláda na zasadnutí 13. decembra 2017 uložila podpredsedovi pre investície Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) rokovať s EK o zmene pravidiel pre čerpanie prostriedkov z EÚ, aby nedochádzalo k neočakávanému zvýšeniu spolufinancovania v strede programového obdobia. Pellegrini dostal termín do 30. júna 2018.

„Bolo to najvýhodnejšie riešenie pre mesto, pokiaľ sa celá situácia nevyrieši na úrovni vlády SR a EK. Ide o to, že mesto bolo prijímateľom eurofondov, teda nenávratnej finančnej výpomoci vrátane DPH. V priebehu čerpania prišlo rozhodnutie EK, ktorá to, čo nám dovtedy cestou ministerstva dopravy preplácala, pozastavila. Ja verím, že rokovania, ktoré vedie pán podpredseda vlády Pellegrini, dopadnú tak, že platba DPH nám patriť bude a budeme môcť návratnú finančnú výpomoc vrátiť,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši (Smer-SD).

Mestskí poslanci na svojom pondelkovom rokovaní schválili i prvú zmenu programového rozpočtu mesta Košice na rok 2018. Bežné výdavky zvýšili o 2 878 233 eur. Viac pôjde na sociálnu oblasť, kultúru a šport, životné prostredie, dopravu a bezpečnosť. Poslanci tiež schválili návrh viceprimátorky Renáty Lenártovej (Smer-SD) o zvýšenie dotácie pre Klub národnostných menšín a Pamätnú izbu Sándora Máraiho o 3700 eur.

Čo sa týka kapitálových výdavkov, poslanci schválili v položke doprava zvýšenie o 1 643 800 eur. V oblasti príjmových finančných operácií mesto ráta so sumou 4 521 033 eur.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Košíc a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM