Webnoviny - Rôzne

Košickí poslanci schválili čerpanie úveru 2,5 milióna eur

Úver 2,5 milióna eur schválili na včerajšom mimoriadnom rokovaní poslanci košického mestského zastupiteľstva.

Z prítomných 45 mestských poslancov za čerpanie úveru hlasovalo 38, proti boli traja a zdržali sa štyria poslanci. Mesto má úver vrátiť do konca tohto roka, no výšku úrokov nezverejnili. Úver bude slúžiť na preklenutie časových disproporcií medzi príjmami a výdavkami. Mesto príjem z podielových daní dostane po 15., resp. 20. januári.

Finančné prostriedky majú byť použité nielen na platy úradníkov, ale aj na prevádzkové náklady organizácií a inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktoré sú napojené na mestský rozpočet. V rozprave vystúpil nezávislý poslanec Alfonz Halenár, ktorý uviedol, že návrh nie je úplný, lebo okrem informácie, na čo sa peniaze použijú, poslanci by mali dostať aj informáciu, čo tie peniaze budú stáť. „Mesto Košice je VIP klientom Dexia banky a má lepšie podmienky, ako v iných bankách, no podmienky čerpania kontokorentného úveru nemôžem zverejniť bez súhlasu Dexia banky,“ odpovedal na otázku poslanca riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr. Doložil, že ak to poslanci schvália a prejde to cez Dexiu, prostriedky by sa mohli čerpať už do konca týždňa.

„Bývalé vedenie vedelo o tom, že finančná situácia je zlá a už aj začalo rokovania o čerpaní úveru. V súčasnosti robíme hĺbkovú ekonomickú analýzu, až potom budeme môcť povedať, či a za čo je niekto konkrétne zodpovedný. Nebudem nikoho dopredu obviňovať, ak sa preukáže, že bol porušený zákon, budeme konať,“ povedal primátor Richard Raši. Podľa poslanca Ľubomíra Pajtáša za terajšiu situáciu nie je zodpovedné bývalé vedenie. Raši reagoval, že on nikoho neobviňuje, len konštatuje. Vyslovil počudovanie nad tým, ako mohol podpísať bývalý primátor 13. platy vo výške 639 000 € pre zamestnancov magistrátu a odmeny 70 000 €, pričom 45 000 € dostali členovia bývalého vedenia mesta a 25 000 € vybraní zamestnanci, keď teraz niet na výplaty, ani na základnú prevádzku. Zrealizovať komplexnú a hĺbkovú analýzu hospodárenia bývalého vedenia mesta nie je vôbec jednoduché, pretože len výdavková časť za mesiace november a december 2010 obsahuje 8 000 položiek. Ukazuje sa, že mesto má i množstvo faktúr po lehote splatnosti, pritom niektoré faktúry, ktorým ešte neuplynul čas splatnosti, boli uhradené.

Nové vedenie mesta Košice po tom, čo sa ujalo funkcie, našlo po svojich predchodcoch v mestskej pokladnici 280 000 eur. Financie nechýbajú len na platy zamestnancov magistrátu mesta Košice, ale aj na prevádzkové prostriedky pre materské školy, základné umelecké školy, centrá voľného času, jazykové školy a jedálne materských a základných škôl v Košiciach.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM