Eva Mikulová Rôzne

Vozidlo košických študentov prešlo na londýnskej súťaži 418 km na liter benzínu

V pláne mali prekonať svoj pôvodný rekord 783 kilometrov na liter paliva a prekonať 1000 kilometrovú hranicu. Snáď sa im to podarí nabudúce.

Ilustračný obrázok k článku Vozidlo košických študentov prešlo na londýnskej súťaži 418 km na liter benzínu
10
Galéria

Študenti Strojníckej fakulty TUKE sa vrátili z európskeho finále pretekov v úspornej jazde Shell Eco-marathon Europe 2018, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 5. – 8. júla v Londýne. So svojím vozidlom dokázali prejsť 418 km na liter benzínu.

Silná konkurencia

Mladý tím vysokoškolákov z Košíc sa postavil na trať spolu s ďalšími 146 tímami prevažne z Európy. Reprezentanti z 27 krajín na pretekoch ukázali, ako môže vyzerať mobilita budúcnosti. So svojím úsporným vozidlom, ktoré má samonosnú karosériu z uhlíkových vlákien, pákové riadenie a benzínový štvortaktný motor, prešli na liter benzínu 418 km.

„Študenti si konštruujú vozidlo sami, vďaka čomu si každý člen tímu otestuje doterajšie znalosti a zručnosti a zároveň nadobudne nové. Veľkou pridanou hodnotu je práca s materiálmi, čo potom môžu študenti pretaviť do praxe napríklad pri práci v automobilovom priemysle“, hodnotí význam pretekov Branislav Konečný, kapitán košického tímu.

V kategórii prototypy so spaľovacím motorom, v ktorej súťažili aj košickí študenti, zvíťazil francúzsky tím Microjoule-La Joliverie. Ten stanovil tohtoročný rekord v danej kategórii na 2 324 km na liter paliva.

Tri tímy zo Slovenska

Tím z Košíc je prvým slovenským tímom a zároveň aj prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil pretekov Shell Eco-marathon Europe. Študenti Strojníckej fakulty TUKE začali svoju históriu v súťaži písať už v roku 1994. Ich najlepším výsledkom doteraz je 783 km na liter paliva, ktorý je zároveň aj slovenským rekordom v súťaži.

V rovnakej kategórii sa spolu s Košičanmi predstavili aj študenti STU z Bratislavy, ktorí boli na dráhe neprehliadnuteľní aj vďaka výraznej žltej farbe. Ich vozidlo, tiež s pákovým riadením a benzínovým pohonom, prešlo 314 km na liter paliva. Okrem dvoch vysokoškolských tímov reprezentovali Slovensko aj stredoškoláci z Trnavy. Tým sa podarilo odjazdiť so svojím elektromobilom na jednu kilowatt hodinu 153 km.

Preteky sa konali v rámci festivalu Make the Future Live v londýnskom parku Queen Elizabeth Olympic Park. Viac ako 15 000 návštevníkov si cez rôzne simulácie, virtuálnu realitu, prezentácie či súťaže pozrelo, ako možno budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať o 50 rokov.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie