Webnoviny - Rôzne

Košickú tepláreň čakajú investície za 170 mil. eur

Spoločnosť Tepláreň Košice, a.s. čakajú v najbližších rokoch neodkladné investície za 170 mil. eur.

Foto: SITA/Ivan Fleischer (WEBNOVINY) – Ako uviedol na stretnutí s novinármi organizovanom Inštitútom pre energetickú bezpečnosť šéf Teplárne Košice Miroslav Nosál, spomínané investície bude potrebné realizovať do roku 2015. “Najviac investičných prostriedkov v objeme 86 mil. eur pôjde na obnovu,“ dodal Nosál. Košických odberateľov tepla tak podľa neho čaká v budúcnosti zvyšovanie cien tepla, ktoré okrem zvyšovania cien plynu a uhlia spôsobí aj potreba rozsiahlych investícií do podniku.

Do ekológie bude musieť podľa Nosála košická tepláreň investovať ďalších 50 mil. eur. Investície v objeme 14 mil. eur si vyžiadajú aj opravy a rekonštrukcie rozvodov tepla. Zvyšných 20 mil. eur investuje firma napríklad do zauhľovania, do úpravy chemickej vody a do ďalších zariadení, ktoré sú technicky potrebné pre chod spoločnosti.

Tepláreň Košice patrí k najväčším výrobcom a distribútorom tepla vo forme horúcej vody a pary v sústave centrálneho zásobovania teplom na Slovensku. V Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Ako palivo spoločnosť používa zemný plyn (v priemere cca 30 %) a čierne energetické uhlie (v priemere 70 %). Z celkového ročného odberu tepla tvoria 72 % domácnosti a 28 % ostatní odberatelia. Košickú tepláreň, ktorú v súčasnosti vlastní štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR, čaká privatizácia.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM