Ilustračný obrázok k článku Košický kraj mení pravidlá. O dotácie na projekty sa bude súťažiť
Zdroj: TASR/František Iván

Košický kraj mení pravidlá. O dotácie na projekty sa bude súťažiť

Župa vyčlenila na dotácie 600 000 eur. Peniaze získajú najlepšie prihlásené projekty.

Správy
Správy

Košický kraj mení pravidlá. O dotácie na projekty sa bude súťažiť

Župa vyčlenila na dotácie 600 000 eur. Peniaze získajú najlepšie prihlásené projekty.

Ilustračný obrázok k článku Košický kraj mení pravidlá. O dotácie na projekty sa bude súťažiť
Zdroj: TASR/František Iván

Košický samosprávny kraj (KSK) v utorok vyhlásil výzvy na dotácie na projekty pre rok 2021, ktoré bude prvýkrát prideľovať podľa nových pravidiel. Oblasťami podpory sú ochrana životného prostredia, regionálny rozvoj, šport a vzdelávanie, sociálne veci a zdravotníctvo, kultúra, podpora vedy a výskumu, pomoc osobám v ohrození života, či obnova bytov a domov.

Na dotácie je v tomto roku vyčlenených celkovo 600 000 eur. Peniaze sú prerozdeľované na základe výziev, pričom dotáciu získajú najlepšie projekty. Nové pravidlá schválilo Zastupiteľstvo KSK vlani v decembri.

„Už pri dotačnom programe Terra Incognita sa nám osvedčilo, že, ak uchádzači ‚súťažia‘ o to, kto získa finančné prostriedky, predložené projekty sú veľmi kvalitné. Preto sme sa rozhodli takéto súťažné prostredie vytvoriť aj pri dotáciách, ktoré po novom prideľuje predseda a dotačná komisia,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Dodal, že vlani kraj prostredníctvom dotácií podporil projekty za 171 000 eur.

Lepší systém

Nové pravidlá považuje župa za transparentnejšie. „Systém prideľovania dotácií chceme otvoriť aj verejnosti. V najbližších mesiacoch bude vyhlásená participatívna časť v rámci individuálnych dotácií, v ktorej budú môcť obyvatelia nášho kraja hlasovať za to, aké projekty si zaslúžia podporu,“ informoval ďalej Trnka.

Právnické a fyzické osoby – podnikatelia – sa môžu od 1. apríla uchádzať o financie z dvoch výziev, a to z dotačnej schémy a z individuálnych dotácií predsedu. Úspešní žiadatelia môžu získať dotáciu v minimálnej výške 500 eur. Maximálna výška príspevku v prípade dotačnej schémy sa riadi alokáciami peňazí pre konkrétny okres, a to v závislosti od počtu obyvateľov. V prípade individuálnych dotácií sa finančná podpora pohybuje od 500 do 10 000 eur.

Okrem alokovaných prostriedkov je medzi týmito výzvami rozdiel v ich hodnotení. Projekty záujemcov v dotačnej schéme budú hodnotiť odborníci, ako aj krajskí poslanci. Záverečnou fázou bude schválenie žiadostí o poskytnutie dotácie dotačnou komisiou. Tá sa bude skladať z 11 poslancov KSK, dvoch zamestnancov Úradu KSK a tajomníka komisie. Pri individuálnych dotáciách bude po kontrole a odbornom hodnotení nasledovať schvaľovanie žiadostí predsedom KSK.

Jasné pravidlá

Dotované zámery môžu byť realizované iba v rámci územia Košického kraja, a to do 31. októbra 2021. Informácie a podklady k výzvam sú zverejnené na webovej stránke KSK v sekcii Transparentný kraj.

„Som rád, že poslanci Košického samosprávneho kraja sú po novom viac zapojení do rozhodovania o poskytovaní dotácií, ako doposiaľ. Podporovať budeme najmä regionálne alebo nadregionálne projekty, teda také, ktorých dosah nebude iba lokálny,“ povedal predseda dotačnej komisie a poslanec KSK Rastislav Javorský.

Uzávierka žiadostí pre individuálne dotácie a dotačnú schému je do 7. mája. V prípade, ak nebudú vyčerpané všetky prostriedky, kraj vyhlási aj ďalšie kolá výziev.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie