Veronika Hunyadiová Správy

Storočné okná a zničená fasáda: Legendárnu Šrobárku čaká rekonštrukcia, FOTO

Historická budova má už 130 rokov a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Ilustračný obrázok k článku Storočné okná a zničená fasáda: Legendárnu Šrobárku čaká rekonštrukcia, FOTO
5
Galéria

Košický samosprávny kraj (KSK) sa pustil do rekonštrukcie Gymnázia Šrobárova. Historická budova gymnázia v centre Košíc je už dlhé roky v stave, ktorý nezodpovedá jej významu a historickej hodnote.

Na jej opravu kraj vyčlenil 1 136 000 eur. „Rekonštrukcia secesnej budovy Šrobárky je v župnom rozpočte pre školstvo na rok 2021 najväčšou položkou medzi plánovanými kapitálovými výdavkami. Jej oprava prichádza v hodine dvanástej, je nemysliteľné, aby sa na budove so 130-ročnou históriou, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou nedali zatvárať okná a opadávala na nej omietka,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Prvá etapa rekonštrukcie by mala byť ukončená v roku 2023

Storočné okná a dvere

Začiatok rekonštrukcie potešil aj vedenie školy. „O rekonštrukcii nášho gymnázia sa hovorí už mnoho rokov, ale nikdy sa na ňu nenašli finančné prostriedky. Sme nesmierne vďační, že teraz áno, pretože táto budova to nevyhnutne potrebuje. Stav fasády budovy ako aj okien výrazne poznačil zub času. Na budove školy je pôvodná fasáda a niektoré okná a dvere majú už 130 rokov. Mnohé okná sú natoľko poškodené, že silnejší vietor, ich otvorí a predstavujú problém aj v súvislosti s vykurovaním," povedala riaditeľka gymnázia Zlatica Frankovičová.

Podľa jej slov je v najhoršom stave je vstupný portál a vzácne atikové štíty, ktoré sa rozpadávajú. "S realizátorom stavby sme sa dohodli na takom harmonograme prác, aby po obnove prezenčného vzdelávania neobmedzovala rekonštrukcia vyučovací proces,“ dodala riaditeľka.

Počas najbližších dvoch rokov plánuje župa zreštaurovať uličné a dvorové fasády gymnázia, vrátane vzácnych atikových štítov nad korunnou rímsou a drevených výplní. Reštaurovať sa budú aj dva vstupné portály. Na budove kompletne vymenia 271 okien a tiež vstupné dvere.

Ďalšie etapy

Pre nadmerné zavlhnutie nie je možné obnoviť celú budovu naraz. „Krajský pamiatkový úrad rozhodol, že na riešenie zavlhnutia a sanácie budovy je potrebné vypracovať samostatnú projektovú dokumentáciu pre 2. etapu rekonštrukcie. Za ten čas je nevyhnutné obnoviť hornú časť budovy, aby sa jej stav ďalej nezhoršoval,“ ​ozrejmil župan Trnka.

Budova Šrobárky bola postavená v rokoch 1892 až 1894 ako jedna z prvých stavieb so secesnými prvkami v Košiciach. Doteraz patrí medzi najkrajšie v krajskom meste a dotvára kolorit jeho historického centra. Gymnázium charakterizuje typické červené režné murivo, ktoré zdobí fasádu v úrovni prvého podlažia.

Prečítajte si tiež

Rekonštrukcia Gymnázia Šrobárová
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM