Webnoviny - Rôzne

Košický kraj pomôže obciam v rozvoji

Návrh Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja na roky 2011 až 2015, budúce cezhraničné programy a cezhraničná spolupráca na úrovni kraja boli hlavnými témami stretnutia košického župana s primátormi a starostami obcí Košického samosprávneho kraja.

Ilustračné foto. Foto: SITA (WEBNOVINY) – Na pracovnom rokovaní sa stretlo vyše dvesto predstaviteľov miest a obcí z celého Košického samosprávneho kraja (KSK). Bolo to prvé stretnutie po vlaňajších komunálnych voľbách, v ktorých sa zmenila tretina starostov a primátorov. KSK je jedinou regionálnou samosprávou na Slovensku, ktorá pri príprave strategických materiálov využíva takéto spojenie komunálnej a regionálnej samosprávy.

Diskutovali aj o cestách

„Stretnutie načrtlo nové pohľady a možnosti spolupráce medzi krajom, mestami a obcami. Bolo prvé po vlaňajších komunálnych voľbách, v ktorých sa zmenila tretina starostov a primátorov. Hoci KSK nemá priame kompetencie vo vzťahu k miestnej samospráve, vzájomná súčinnosť priniesla výsledky v mnohých oblastiach, predovšetkým pri príprave strategických materiálov – napr. plánov hospodárskeho a sociálneho rozvoja, programov rozvoja vidieka, územnoplánovacích dokumentov,“ uviedol župan Trebuľa. Dodal, že v uplynulom volebnom období pôsobila ako poradný orgán predsedu KSK Rada pre rozvoj miest a obcí, ktorej členovia zastupovali jednotlivé regióny a boli sprostredkovateľmi pri riešení problémov v oblastiach spoločného záujmu.

Ako informovala hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková, v diskusii zazneli predovšetkým otázky smerujúce k zlepšeniu cestnej siete a k ich urýchlenej oprave, obmedzeniu premávky ťažkých nákladných áut na cestách II. a III. triedy, možnostiach súvislej opravy ciest, ale aj k aktuálnym problémom s rušením železničných spojov i k hľadaniu spôsobov na riešenie problémov so sociálne znevýhodnenými, predovšetkým rómskymi skupinami osôb.

Vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov v novembri 2009 bolo v KSK z celkového počtu 57 poslancov novozvolených 37 poslancov, to znamená, že došlo k 65-percentnej obmene poslaneckého zboru. Šiesti poslanci sú zároveň poslancami Národnej rady Slovenskej republiky a ďalší 14 poslanci pôsobia ako starostovia obcí a primátori miest, resp. zástupcovia primátora. V komunálnych voľbách sa v 440 mestách a obciach a v 22 mestských častiach Košíc zmenilo 32 % starostov a primátorov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM