Lenka Fedorová Samospráva

Košický samosprávny kraj si plánuje požičať 30 miliónov eur: Do čoho chce investovať?

Košický samosprávny kraj na čele so Zdenkom Trebuľom chce využiť výhodné úrokové sadzby a požičať si tak od Európskej investičnej banky. Kde poputujú milióny eur? Čítajte ďalej.

Ilustračný obrázok k článku Košický samosprávny kraj si plánuje požičať 30 miliónov eur: Do čoho chce investovať?
Zdroj: TASR

Košický samosprávny kraj (KSK) chce využiť nízke úrokové miery Európskej investičnej banky (EIB) a požičať si peniaze na financovanie infraštruktúry so zameraním na opravy ciest. Zámery na investičné projekty sú v predpokladanej výške 30 miliónov eur. Okrem dopravy by mali peniaze poputovať aj do oblasti školstva, športu, kultúry či sociálnych vecí. Vyplýva to z informatívnej správy, ktorú dnes Zastupiteľstvo KSK vzalo na vedomie.

Opraviť chcú cesty II. a III. triedy

„Rokovania s EIB nie sú ukončené. Správa je informatívna, na tomto materiáli sa bude ďalej pracovať. Spresniť by sa to malo na budúcom zastupiteľstve 27. júna,“ uviedol predseda KSK Zdenko Trebuľa.

V oblasti dopravy je zámerom financovať opravy ciest III. a II. triedy, predbežne v dĺžke 61 kilometrov, ako aj nakúpiť mechanizmy na údržbu. Plánovaný objem financií na tento účel je 16,8 milióna eur. Ide o cesty, ktoré sa nedostali do projektov rekonštrukcií s podporou eurofondov.

Investičný dlh začne narastať

Aj keď dôjde k zvýšeniu celkového dlhu kraja, podľa jeho predsedu chcú využiť výhodné úrokové sadzby EIB, ktoré sa blížia z záporným hodnotám. „Ak by sme v tomto období nevyužili túto skutočnosť, išli by sme sami proti sebe, pretože ten investičný dlh nám začne narastať a v konečnom dôsledku v priebehu možno roka – dvoch bude tá oprava ciest stáť úplne iné peniaze,“ povedal Trebuľa.

Trebuľa pritom zdôraznil potrebu hľadať systémové kroky v krajine na to, aby samosprávne kraje boli finančne schopné starať sa o cesty. „Ide najmä o Košický a Prešovský samosprávny kraj, kde stále výrazne chýba tá nadradená dopravná infraštruktúra,“ do­dal.

K ďalším plánovaným projektom z úveru EIB patrí znižovanie energetickej náročnosti budov zariadení sociálnych služieb v kraji v celkovom objeme 6,1 milióna eur, vybudovanie multifunkčnej telocvične v Košiciach s nákladom 4,6 milióna eur alebo projekt Depozitára Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach – Šaci (1 milión eur). Úver by sa mal čerpať v rokoch 2016 až 2018.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM