Správy

Košický súd patrí k rekordérom: V jednom prípade trvá konanie už 32 rokov!

Najvýraznejším problémom slovenského súdnictva ostávajú aj naďalej prieťahy v súdnom konaní, a to najmä v konaniach pred všeobecnými súdmi.

Ilustračný obrázok k článku Košický súd patrí k rekordérom: V jednom prípade trvá konanie už 32 rokov!
Zdroj: TASR

Potvrdili to výsledky monitorovania takýchto prípadov Ústavným súdom (ÚS) SR za roky 2009 až 2017.

„Porušenie práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote, ale najmä prieťahy – extrémne a opakované – zistené v rámci rozhodovacej činnosti Ústavného súdu sú odrazom existujúceho neuspokojivého stavu, ktorý dlhodobo znižuje dôveryhodnosť občanov voči súdom a ich rozhodovacej činnosti. Preto je potrebné zvážiť vyvodenie dôsledkov voči konkrétnym sudcom všeobecných súdov, ktorí sú za daný stav zodpovední, a venovať pozornosť opatreniam pre zefektívnenie práce súdnictva na Slovensku,“ uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

V minulom roku ÚS vyslovil v tomto smere porušenie práva v 315 prípadoch, čo je o 63 nálezov viac ako v roku 2009.

Spory na nekonečno…

Osobitnú pozornosť venuje ÚS tzv. extrémnym prieťahom, teda konaniam, ktoré sa pred všeobecnými súdmi začali do roku 2000 a k 31. decembru 2017 stále neboli právoplatne skončené. Počet nálezov ÚS vo vzťahu k tejto kategórii konaní stúpol na 114.

V 13 prípadoch pritom išlo o konania trvajúce 25 a viac rokov, z toho v jednom prípade – na Okresnom súde Košice-okolie trvá konanie dokonca už 32 rokov.

Súdne prieťahy

Špeciálnu pozornosť venuje ÚS aj prípadom tzv. opakovaných prieťahov, keď v tom istom konaní ÚS nálezom opakovane konštatoval porušenie Ústavy SR a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Počet nálezov – 47 v tejto kategórii konaní sa oproti stavu z predchádzajúceho roka nezmenil. V štyroch prípadoch pritom ÚS vyslovil porušenie práv už trikrát a v jednom prípade – na Okresnom súde Košice II – dokonca štyrikrát.

„Ústavný súd bude v tejto súvislosti pokračovať pri poskytovaní súčinnosti vo vzťahu k Ministerstvu spravodlivosti SR, Najvyššiemu súdu SR, Súdnej rade SR a vo vyvíjaní tlaku vo vzťahu k príslušným všeobecným súdom prostredníctvom ich predsedov, aby prijali kroky v prospech právoplatného skončenia celkovo 685 nálezov s dôrazom na prípady tzv. extrémnych a opakovaných prieťahov,“ informoval vo štvrtok ÚS v tlačovej správe.

V rámci projektu „Efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky“ predsedníčka ÚS od roku 2009 systematicky sleduje výkon nálezov vo vzťahu k porušeniu práva sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a práva na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM