Rôzne

Ktorým kúpaliskám Košického kraja dali hygienici zelenú? ZMENU čakajte na Jazere!

Teplomer atakuje vyše 30-stupňové horúčavy a mnohí sa s blížiacimi sa prázdninami vyberú na kúpaliská. Ktoré majú od hygienikov zelenú?

Ilustračný obrázok k článku Ktorým kúpaliskám Košického kraja dali hygienici zelenú? ZMENU čakajte na Jazere!
14
Galéria
Zdroj: TASR

V súčasnosti majú povolenie na prevádzku štyri prírodné kúpaliská a 312 bazénov umelých kúpalísk. O aktuálnej pripravenosti kúpacích plôch TASR informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Vyhovujúcu kvalitu vody má 13 prírodných vodných plôch s neorganizovanou rekreáciou. Najviac ich je v Bratislavskom kraji, ďalšie sa nachádzajú v Nitrianskom a Košickom kraji.

Prírodné kúpaliská a vodné plochy

Zoznam vôd určených na kúpanie pre kúpaciu sezónu 2019 je podľa ÚVZ v Košickom kraji:

  • Pod Bukovcom, Ružín, Zemplínska Šírava – Medvedia hora, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov, Zemplínska Šírava – Biela hora, Zemplínska Šírava – Hôrka, Vinianske jazero.

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie okrem schválených prírodných kúpalísk aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

  • Pod Bukovcom, Ružín – Hornádske rameno, banské jazero Úhorná.

Nový prevádzkovateľ plánuje otvorenie LK pri Hoteli Garden v Košickej Belej, ktoré bolo minulú KS mimo prevádzky.

Mimo prevádzky budú LK TRITON v Košiciach (viaceré závažné technické nedostatky ako aj majetkoprávne nezrovnalosti), Mestské kúpalisko v Moldave nad Bodvou (nedostatok finančných prostriedkov na jeho rekonštrukciu).

Naopak, hygienici neodporúčajú kúpanie na Ružíne a v Turzovskom jazere pri Gelnici, kde zistili nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu vody na kúpanie.

Košičania majú na výber tri kúpaliská: Mestskú plaváreň a kúpalisko Červená hviezda, ktoré spravuje mesto prostredníctvom svojho podniku Tepelné hospodárstvo a Ryba – Anička. Ako prvé otvorila sezónu Mestská plaváreň v Mestskom parku v piatok 14. júna, Ryba-Anička 19. júna, a na Červenej hviezde začne sezóna 28. júna 2019. Viac o cenách a novinkách sa dočítate TU.

V štádiu príprav a schvaľovania prevádzky sú:

  • Vinianske Jazero, Zemplínska Šírava – Hôrka, Zemplínska Šírava – Medvedia Hora.

Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

Pod Bukovcom, Ružín – Hornádske rameno, banské jazero Úhorná. Výsledky predsezónnej kontroly potvrdili nevyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu vody na kúpanie na dvoch prírodných vodných plochách v okrese Gelnica: na Ružíne (odberné miesta Hnilecké rameno, areál vodného lyžovania – SKI a chaty Pod skalou – Chaty) a v Turzovskom jazere.

Zmena na Jazere

Hygienici potvrdili zníženú priehľadnosť vody na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach, ktoré nebude viac prevádzkované ako prírodné kúpalisko, čo znamená, že mestská časť Košice Nad Jazerom sa bude starať o areál kúpaliska, no nebude vyberať vstupné ani zabezpečovať dozor nad kúpajúcimi. Podľa hygienikov zatiaľ nie je nutné vydať zákaz kúpania. Vlani malo Jazero problém so sinicami.

„Je však dôležité podotknúť, že nie v každom prípade zistenej nevyhovujúcej kvality vody (napr. znížená priehľadnosť) hrozí akútne poškodenie zdravia verejnosti a je nevyhnutné vydať zákaz kúpania. Dôvodom na vydanie zákazu kúpania je predovšetkým opakovane potvrdená nevyhovujúca kvalita vody v zdravotne významných, najmä mikrobiologických a biologických ukazovateľoch,“ informuje ÚVZ.

Ilustračné foto, TASR

Košické kúpaliská
14
Galéria
Foto: Eva Mikulová
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie