Správy

Kvôli africkému moru možno zakážu domáci chov ošípaných na východe Slovenska, FOTO

Situácia s africkým morom ošípaných (AMO) na Slovensku už nie je vážna, ale už je dramatická. V postihnutých oblastiach zvýšia lov na diviakov.

Ilustračný obrázok k článku Kvôli africkému moru možno zakážu domáci chov ošípaných na východe Slovenska, FOTO
6
Galéria

V Trebišove v stredu 14. augusta zasadala Národná expertná skupina pre Africký mor ošípaných (AMO).

„To, že sme na Slovensku našli štyri prípady AMO u domácich chovov a identifikovali sme ho aj u diviaka, znamená iné bezpečnostné veterinárne opatrenia, aby sme zabezpečili šírenie tohto veľmi nebezpečného vírusu, ktorý má obrovský ekonomický dopad, hlavne pre chovateľov ošípaných,“ informovala po zasadnutí ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. priblížila.

Zákaz chovu

„Komisia sa zaoberala aj tým, že v niektorých rizikových oblastiach vydáme úplný zákaz chovu domácich ošípaných, aby sa nám choroba nešírila. Budeme sledovať vývoj,“ povedal riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

V domácich chovoch je podľa jeho slov príčinou rozšírenia nákazy nedisciplinovanosť chovateľov. „Žiaden iný faktor tu nepôsobí,“ podčiarkol.

Informoval že podľa laboratórneho vyšetrenia sa u diviakov prejavuje tzv. mladá infekcia AMO, voči ktorej si organizmus ošípaných nedokázal vytvoriť protilátky, pričom vírus je veľmi agresívny.

„V niektorých oblastiach zintenzívnime lov diviakov. Možno vymedzíme nejakú malú oblasť, kde už budeme zberať len uhynuté diviaky. Bude vydané tiež vydané mimoriadne opatrenie hlavného veterinárneho lekára, kde povolíme aj zakázané spôsoby lovu,“ avizoval Bíreš.

AMO môže šíriť aj pytliactvo

Odlovené a uhynuté diviaky sa podľa šéfa ŠVPS SR budú buď vkladať do hermeticky uzavretých vakov a voziť kafilerickým vozidlom do kafilérie v Mojšovej Lúčke.

„Na rokovaní expertnej skupiny boli aj návrhy, že sa vykope zberná jama kádaverov, ktorá bude fungovať za stanovených podmienok, dezinfekcie a pod dozorom veterinárnej správy. Tieto dva spôsoby navrhneme, oba budú pod kontrolou,“ uviedol riaditeľ ŠVPS.

Pri potieraní pytliakov, ktorí môžu prispievať k šíreniu AMO, budú podľa Bíreša veterinári žiadať súčinnosť s poľovníkmi, políciou a pri informovanosti o AMO požiadal o pomoc aj médiá.

Regec okrem iného upozornil, že po zasadnutí expertnej skupiny budú vypracované mimoriadne veterinárne opatrenia, ktoré budú obsahovať zásady konania poľovníkov pri sanácii nájdenej uhynutej, respektíve ulovenej diviačej zveri.

„Ako poľovník si dovolím vyzvať poľovnícku verejnosť na zodpovedný prístup pri plnení opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu vysokonákazlivej choroby, akou je AMO,“ podčiarkol Regec.

Aj nový poľovný zákon podľa neho rieši situáciu podobnú tej, ktorá vznikla vzhľadom na AMO. Vyzvali poľovníkov, aby zodpovedne dodržiavali opatrenia prijaté v súvislosti s nákazou AMO.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie