Správy

Situácia v univerzitnej nemocnici je kritická. Zvládne ďalší nápor pacientov?

Nemocnica zaviedla krízový plán. Ako to ovplyvní necovidových pacientov?

Ilustračný obrázok k článku Situácia v univerzitnej nemocnici je kritická. Zvládne ďalší nápor pacientov?
Zdroj: UNLP

Situácia v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice sa zhoršuje, do tzv. COVID zón presúvajú zdravotníkov z ambulancií. Ambulantnej a odkladnej zdravotnej starostlivosti sa dotknú výrazné obmedzenia. Informovala o tom Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP s tým, že sa pripravujú na zavedenie krízového plánu.

Obsadenosť vyčlenených lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 prekročila v tejto nemocnici 70 percent. Rada jej riaditeľov považuje momentálnu situáciu okolo šíriaceho sa infekčného ochorenia COVID-19 za veľmi závažnú. Predpokladá ďalší nepriaznivý vývoj. „Budeme reprofilizovať ďalšie lôžkové oddelenia, zlučovať ‚nekovidové‘ oddelenia, uzatvárať niektoré lôžkové oddelenia,“ spresnil výkonný riaditeľ UNLP pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

presúvajú lekárov

Oddelenia nemocnice sa začali neodkladne pripravovať na krízový manažment. Pôjde najmä o maximálnu redukciu počtu hospitalizovaných pacientov, uzatvorenie väčšiny bežne fungujúcich ambulancií a poradní. Dočasne by ich mali nahradiť jeden, maximálne dvaja špecialisti.

„Dôjde k presunu ambulantných lekárov a sestier k lôžkam,“ dodal výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo s tým, že sa musia pripraviť na poskytnutie ďalšieho zdravotníckeho personálu pre potreby reprofilizovaných oddelení. Celkovo počítajú s poskytnutím približne 30 percent zo všetkého zdravotníckeho personálu každého oddelenia do tzv. COVID zón. „V prípade zlúčenia alebo uzatvorenia oddelenia to môže byť dokonca až 80 percent zdravotníckych zamestnancov,“ do­dal.

Akútna starostlivosť

UNLP Košice podľa Paula aj napriek zmenám garantuje poskytovanie neodkladnej akútnej zdravotnej starostlivosti vo všetkých medicínskych odboroch, ako aj poskytovanie starostlivosti o onkologicky chorých pacientov.

Cez víkend (12. – 13. 12.) a v pondelok (14. 12.) pribudlo v UNLP spolu takmer 30 nových pacientov s komplikovaným priebehom ochorenia. V tejto nemocnici sa momentálne lieči 128 pacientov s ochorením COVID-19. Desiati sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Za týždeň pribudlo aj vyše 30 infikovaných zdravotníkov. Aktuálne ich má nemocnica v karanténe 166.

Koronavírus v Košiciach

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM