Webnoviny - Rôzne

Luník IX je časovaná sociálna bomba, píšu Rómovia premiérke

Otvoreným listom sa na premiérku Ivetu Radičovú obracajú ženy-matky, mládež a deti z košickej mestskej časti Luník IX spolu s nadáciou Dobrá rómska víla Kesaj.

Foto: SITA/Marián Angelovič (WEBNOVINY) – Nadácia okrem iného prevádzkuje v Košiciach aj osemročné gymnázium. Dnes o tom informovali na tlačovej besede Anna Koptová z nadácie Dobrá rómska víla Kesaj a učiteľ z rómskeho gymnázia Gabriel Glovacký.

„Kompetentní nekonajú, len veľa, veľa rozprávajú a problémy sa kumulujú. Deti na Luníku IX trpia, hladujú, mrznú a umierajú. Dúfali sme, že sa to zmení, keď prišla nová vláda premiérky Ivety Radičovej, ktorá to všetko dobre vie. Napriek tomu nekoná a necháva veci na pána Chmela, ktorý sa stará o kvórum pre jazykové menšiny, no o dodržiavanie práv detí sa nestará a pán Pollák je zase človek bez kompetencií. Netvárme sa, že sme najväčší demokrati a slušní ľudia, lebo tí, čo majú moc a prostriedky, nekonajú. Preto sme prijali vyhlásenie a budeme čakať na reakciu pani premiérky Radičovej, “ povedala Anna Koptová.

Podľa učiteľa z rómskeho gymnázia Gabriela Glovackého Luník IX je časovaná sociálna bomba.

„Sociálna situácia je tam už neúnosná. Hlad je neúprosný a vie dohnať ľudí k zúfalstvu. Je len otázkou času, kedy tam môže dôjsť k sociálnym nepokojom a výbuchom. Aj sami vidíme, že deti chodia do školy zmrznuté, hladné. Ich rodičia žijú v biede,“ hovorí Glovacký. Uviedol, že ide o talentované deti a nemôžu za svojich rodičov.

V súčasnosti žije na Luníku IX asi 7 000 ľudí, z toho najmenej 70 percent tvoria deti a mládež do 18 rokov. Z dospelých je takmer 94 percent nezamestnaných. Rómovia tvrdia, že sú pri hľadaní zamestnania diskriminovaní. Slávka Adamová, ktorá má skončenú strednú zdravotnícku školu a bakalárske štúdium v odbore sociálna práca, uviedla, že má negatívne skúsenosti s hľadaním zamestnania. Predtým pracovala v nemocničnom zubnom laboratóriu ako laborantka a po skončení materskej dovolenky prišla o prácu. Popri zamestnaní a cez rodičovskú dovolenku ukončila prvý stupeň vysokoškolského štúdia v odbore sociálna práca. Napriek dvom odbornostiam si nevie nájsť prácu.

„Luník IX netreba zbúrať. Treba dať ľuďom robotu a potom odlíšiť poriadnych a zabezpečiť, aby neboli diskriminovaní, a tým sa vyrieši väčšina problémov,“ povedal Glovacký. Ako uviedla Anna Koptová, na Luníku IX sa kopí množstvo problémov aj preto, že ľudia sú klamaní a podvádzaní, v niektorých prípadoch sa zneužíva nielen ich sociálna situácia, ale aj nevedomosť.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM