Správy

Máte preukaz ZŤP? Za odpad budete platiť menej. Ako požiadať o zľavu?

Zdravotne ťažko postihnutí môžu od nového roka platiť za odpad o polovicu menej. Čo k tomu treba doložiť?

Ilustračný obrázok k článku Máte preukaz ZŤP? Za odpad budete platiť menej. Ako požiadať o zľavu?
Zdroj: Dnes24.sk

Zdravotne ťažko postihnutí (ZŤP) či bezvládni ľudia v Košiciach budú mať po novom nárok na zníženie poplatku za komunálny odpad o polovicu.

Zmeny všeobecne záväzného nariadenia odobrilo mestské zastupiteľstvo na svojom decembrovom zasadnutí. Platiť budú od začiatku nového roka.

Musíte podať žiadosť

V prípade záujmu o zníženie poplatku z uvedeného dôvodu je potrebné podať žiadosť a preukázať nárok na zníženie. Pôjde o preukaz fyzickej osoby ZŤP, preukaz fyzickej osoby ZŤP so sprievodcom a rozhodnutie Sociálnej poisťovne o priznaní prevažnej alebo úplnej bezvládnosti.

„Dá sa to urobiť viacerými spôsobmi. Takýto občan môže poslať všetky uvedené dokumenty, preukaz a rozhodnutie Sociálnej poisťovne, mailom na poplatky@kosice.sk, poštou na adresu magistrátu mesta Košice alebo ich môže priniesť osobne do kancelárie prvého kontaktu, respektíve do podateľne na magistrát,“ spresnila vedúca oddelenia daní a poplatkov magistrátu mesta Košice Tatiana Moleková.

Zníženie o polovicu

„Nárok na zníženie má osoba na takzvanom paušálnom poplatku, kde sadzba za osobu je 0,1010 eura krát počet dní v roku,“ povedala. Po znížení o 50 percent tak zaplatí 18,43 eura.

Mesto nedisponuje presnými číslami o počte osôb v Košiciach, ktoré by mohli získať danú zľavu. Uvádza len, že na základe evidencie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny je v meste okolo 12-tisíc ZŤP ľudí a ZŤP so sprievodcom.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM