ELA Správy

Matečná po návšteve košickej pekárne: Slovenské pekárstvo je poznačené neférovými praktikami obchodníkov

Ministerka to uviedla počas pondelkovej návštevy košickej spoločnosti Vamex, ktorá je najväčšou slovenskou pekárňou pod jednou strechou.

Zdroj: Dnes24.sk

Slovenské pekárstvo je podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej (SNS) poznačené neférovými praktikami obchodníkov, nútiacich dodávateľov ísť s cenami až pod výrobné náklady, čo ruinovalo pekárov, ale aj kvalitu samotných produktov.

Stop vyjednávaniu

„Dnes už však máme zákonný nástroj, ktorými vieme neférové obchodné praktiky potierať. V máji vstúpil do platnosti zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý zabraňuje obchodníkom zneužívať svoju silnejšiu vyjednávaciu pozíciu.“

Ministerka to uviedla počas pondelkovej návštevy košickej spoločnosti Vamex, ktorá je najväčšou slovenskou pekárňou pod jednou strechou.

„Je absurdné, že namiesto toho, aby sa konečne dostalo spravodlivosti potravinárom, ktorí dlhodobo a nedobrovoľne znášali vydieračské praktiky obchodníkov, sa cítia ukrivdení práve tí, ktorí tieto praktiky sami uplatňovali,“ konštatovala ministerka a vicepremiérka v súvislosti s prešetrovaním sťažností obchodníkov Európskou komisiou (EK).

Dodávatelia si tak podľa nej zákonom už vedia dožiadať takú cenu za produkty, ktorá je dokladovaná oprávnenými výrobnými nákladmi.

Tlaky na pekárov

Generálny riaditeľ Vamex, a.s., Viktor Gumán ocenil návštevu ministerky v prevádzke, ako aj spomínaný zákon, ktorý označil za jeden z najlepších v EÚ.

„Vlastne ten zákon eliminoval možnosť, aby sa niekto pokúšal získať akékoľvek iné finančné plnenie okrem toho, ktoré súvisí s dodaním výrobku. My sme boli dlhé roky svedkami toho, že popri cene za výrobok sme sa stretávali s požiadavkami na úhradu často až absurdných plnení, ktoré viacerí potravinári, nielen pekári, museli pod tlakom plniť. Dnes máme zákon, ktorý tieto praktiky veľmi explicitne pomenúva a umožňuje efektívne sankcie, a teda tie možnosti zneužívať postavenie silnejšieho v potravinovom reťazci sú výrazne eliminované,“ povedal Gumán novinárom.

Pri dôslednej realizácii zákonných opatrení podľa neho dôjde k ekonomickému posilneniu potravinárov, z čoho bude prednostne profitovať zákazník v podobe zvyšujúcej sa kvality potravín na Slovensku.

„Pekári boli často nútení, aby reťazcom garantovali rovnakú cenu pečiva po celý rok. Toto sa stalo minulosťou. Požadovanie garantovanej ceny na dobu viac ako 60 dní sa od mája považuje za porušovanie zákona, za ktoré hrozí pokuta do výšky 300-tisíc eur,“ priblížil Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu agrorezortu.

Zákon podľa jeho slov upravil aj splatnosť faktúr pre pekárov na 15 dní, keďže tí dodávajú do predajní reťazcov čerstvé pečivo aj niekoľkokrát denne a reťazce majú peniaze za predané pečivo ešte v ten deň.

Rodinná spoločnosť Vamex s približne 300 zamestnancami zásobuje chlebom a pečivom takmer polovicu Slovenska. Denne vyprodukuje viac ako 200-tisíc rožkov a 20-tisíc klasických pšenično-ražných chlebov. Nosným produktom je chlieb, ktorý pripravuje stále podľa tradičnej receptúry.

Pekáreň Vamex v Košiciach
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM