Správy

Niet peňazí! Košice potrebujú na dostavbu KFA päť miliónov eur, žiadajú dotácie, FOTO

Práce pri výstavbe prvej etapy Košickej futbalovej arény (KFA) pokračujú podľa schválenej zmluvy.

Ilustračný obrázok k článku Niet peňazí! Košice potrebujú na dostavbu KFA päť miliónov eur, žiadajú dotácie, FOTO
10
Galéria
Zdroj: Adam Stečák

Viceprimátor Košíc a predseda predstavenstva akciovej spoločnosti KFA Marcel Gibóda uviedol, že došlo k menším posunom. Mesto potrebuje na dostavbu ešte päť miliónov eur, uchádzať sa chce o dotáciu.

Navýšenie rozpočtu

Úpravami v projekte po zmene smernice Európskej futbalovej únie (UEFA) predražia štadión o ďalších približne 460-tisíc eur a financie si vyžiada aj vnútorné vybavenie.

Mesto rokuje so zhotoviteľom o presune prác z ďalších etáp výstavby KFA do tej aktuálnej prvej, ide o práce v hodnote približne 300-tisíc eur. Gibóda spresnil, že z logistických dôvodov sa týkajú napríklad výsevu trávnika.

Snažili sme sa aktualizovať aj niektoré práce na budove,“ povedal s tým, že v opačnom prípade hrozí jej poškodenie v čase zimných mrazov.

Dôvodom presunov je aj snaha o získanie ďalších financií na dostavbu štadióna po vzore iných miest.

Žiadajú dotácie

Aktuálne má štadión rozpočet na úrovni viac ako 14 miliónov eur. Na dokončenie celého štadióna potrebujeme necelých 20 miliónov eur. Boli by sme radi, keby sme chýbajúcich približne päť miliónov eur získali z nejakej dotácie – možno od vlády alebo Slovenského futbalového zväzu (SFZ), s ktorým na tom veľmi aktívne spolupracujeme a rokujeme,“ vysvetlil Gibóda. Ak by sa tieto zdroje mestu podarilo získať, výstavba KFA by plynule prešla do ďalších dvoch etáp.

Okrem uvedených peňazí na dostavbu štadióna a úpravu po zmene noriem UEFA treba ďalších okolo 1,5 milióna eur na vnútorné vybavenie KFA.

Cieľom uvedených krokov je vybudovať v Košiciach štadión, ktorý by spĺňal aj kategóriu UEFA 4, vďaka čomu by mohol hostiť aj slovenskú reprezentáciu, respektíve medzištátne zápasy.

„Dve hlavné tribúny už stoja. Ide o takzvanú A-tribúnu, ktorej súčasťou je aj hlavná budova. Stojí aj C-tribúna, ktorá je oproti nej,“ uzavrel Gibóda s tým, že v ďalších etapách by mali pribudnúť tribúny za bránkami, ktoré by sa následne spojili, čím by vzniklo kompletne uzavreté hľadisko okolo hracej plochy s celkovou kapacitou 12.658 divákov.

Súčasťou KFA majú byť aj dve tréningové ihriská spolu so zázemím a šatňami.

V OBRAZOCH: Výstavba Košickej futbalovej arény
10
Galéria
Zdroj: Adam Stečák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM