Ilustračný obrázok k článku Matovič odletel do USA: Ide rokovať o budúcnosti košických železiarní
Zdroj: TASR/Martin Baumann , TASR/František Iván

Matovič odletel do USA: Ide rokovať o budúcnosti košických železiarní

Ministra financií pozvala do Pittsburghu americká spoločnosť U. S. Steel. Čo tam chce vyjednať?

Správy
Správy

Matovič odletel do USA: Ide rokovať o budúcnosti košických železiarní

Ministra financií pozvala do Pittsburghu americká spoločnosť U. S. Steel. Čo tam chce vyjednať?

Ilustračný obrázok k článku Matovič odletel do USA: Ide rokovať o budúcnosti košických železiarní
Zdroj: TASR/Martin Baumann , TASR/František Iván

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v stredu (12. 5.) odletel do amerického Pittsburghu, kde bude rokovať s najvyšším vedením oceliarskeho koncernu U. S. Steel o budúcnosti košických oceliarní. Rokovania sa dotknú prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku, zníženia emisií skleníkových plynov v priemysle, ale aj Plánu obnovy a odolnosti SR.

Matovič odletel do USA na pozvanie spoločnosti U. S. Steel, adresované predsedovi vlády SR a ministrovi financií SR. Rokovanie nadväzuje na predchádzajúce stretnutia s vedením spoločnosti U. S. Steel. Informoval o tom tlačový odbor rezortu financií.

Ekonomický líder

Americký závod patrí medzi kľúčových zamestnávateľov na východnom Slovensku. Matovič, štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek, generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy MF SR Lívia Vašáková a zástupca Útvaru hodnoty za peniaze Juraj Mach sa stretnú s hlavnými predstaviteľmi spoločnosti U. S. Steel a tiež s výkonným riaditeľom Davidom Burrittom.

O ceste do USA informoval Matovič aj na svojom Facebooku. „Po rokovaniach s predstaviteľmi U. S. Steel, ktoré som viedol ako premiér, dnes ich budem za slovenskú stranu viesť ako minister financií, pod ktorého spadá Plán obnovy … s cieľom urobiť z U. S. Steel Košice okrem ekonomického lídra aj ekologického lídra východu," napísal v statuse.

Niečo zo zahraničia

Enviro ciele

„V USA nás čakajú dôležité rokovania s najvyššími predstaviteľmi U. S. Steel, ktorým patrí aj závod v Košiciach. Budeme hovoriť aj o pláne obnovy a o projektoch, ktoré sú jeho súčasťou. Takéto osobné rokovania sú mimoriadne dôležité a zvlášť s jedným z našich najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Dobrou spoluprácou medzi firmami a štátom vznikne významné partnerstvo, vďaka ktorému dokážeme najlepšie splniť envirociele, ktoré sme si stanovili,“ povedal Matovič.

Z dôvodu znižovania emisií musia aj slovenské fabriky, ktoré patria medzi najväčších znečisťovateľov, investovať do nových výrobných technológií. Na dekarbonizáciu je možné využiť viaceré európske finančné zdroje. Nedávno vládou schválený slovenský plán obnovy počíta pri dekarbonizácii priemyslu so sumou takmer 363 miliónov eur.

Košický U. S. Steel v uplynulých dňoch informoval, že bude plniť záväzok americkej korporácie, ktorý je zameraný na celkové nulové emisie uhlíka do polovice tohto storočia. Do roku 2050 by sa mali košické oceliarne dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. To si však vyžiada obrovské investície a zmeny technológií.

Foto: ilustračné

Aktuálne správy zo Slovenska

Dnes a zajtra rokuje náš tím z ministerstva financií v Pittsburgu s vedenín US steel corporation ... verím, že o skvelej...

Posted by Igor Matovic on Wednesday, May 12, 2021
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín