Iné športy Šport

Košice po roku zažili opäť plnohodnotný pretek s nezabudnuteľnou atmosférou. Na trati bolo viac než 7300 bežcov zo 45 krajín.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodný maratón mieru: Tempo udávali africkí bežci, takmer padol traťový rekord! FOTO
31
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Keňan Reuben Kerio zvíťazil na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, keď dosiahol čas 2:07:18 h. Za traťovým rekordom zaostal o 17 sekúnd. Na druhom mieste finišoval Hiribo Shano z Etiópie s časom 2:07:48. Tretí bol v cieli Albert Kangogo za 2:07:52.

Elita z Afriky

Podľa očakávania sa na čele usadila favorizovaná 8-členná skupinka afrických bežcov. Slovák Tibor Sahajda mal po polhodine manko 1:30 min. Elita mala na 15. kilometri čas 45:18 min. a rýchle tempo jej vydržalo aj do obrátky.

Na nej to vyzeralo na útok na traťový rekord, keďže medzičas najlepších 1:03:44 bol o 7 sekúnd lepší než v roku 2012, keď Keňan Lawrence Kimayio vyhral s časom 2:07:01. Na 30. kilometri bola v čele 5-členná skupinka. Tá sa postupne trhala, do úniku sa dostal Kerio.

Tempo s ním najdlhšie držal Kangogo, ale Kerio už išiel od 35. kilometra sám. Naďalej si držal vysoké tempo, ktorým atakoval traťový rekord a aj „osobák.“ Napokon finišoval časom 2:07:18.

7 300 bežcov

Na košický maratón sa po ročnej absencii vrátili elitní africkí bežci, ktorí v roku 2020 neštartovali pre pandemické obmedzenia. Na štarte bolo viac než 7300 bežcov zo 45 krajín. Najviac z nich, takmer 3200, štarovalo v polmaratóne. Do hlavnej disciplíny sa prihlásilo viac než 1400 vytrvalcov.