Melanoma Day: V Košiciach sa dalo v UNLP vyšetriť 73 ľudí

Počas Melanoma Day vyšetrili v stredu (10.5.) na Klinike dermatovenerológie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach 73 ľudí. Počas vyšetrení zachytili štyri bazaliómy.

Ilustračný obrázok k článku Melanoma Day: V Košiciach sa dalo v UNLP vyšetriť 73 ľudí
Zdroj: TASR

Podľa jej slov chceli ponúknuť verejnosti možnosť preventívneho vyšetrenia kože a zároveň zvýšiť informovanosť o rizikových faktoroch vzniku kožných nádorov, predovšetkým o vplyve slnečného žiarenia. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

„Kožné zhubné nádory kože patria medzi najčastejší typ rakoviny a neobchádzajú ani mladých ľudí,“ vysvetlila Stašková.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ročne na svete umiera na malígny melanóm 48.000 ľudí.

„Môže sa vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká aj z hnedých materských znamienok. Jeho zhubnosť je podmienená rýchlym rastom a šírením nádorových buniek krvou do rôznych orgánov s tvorbou vzdialených nádorových ložísk – metastáz,“ doplnila hovorkyňa nemocnice.

Ako ďalej uviedla, v priebehu 30 rokov stúpol počet prípadov rakoviny kože štyrikrát a stal sa z nej najčastejší druh nádorového ochorenia, lieči sa naň každý štvrtý pacient s diagnózou rakoviny. „Podľa lekárov pritom počet chorých ešte porastie. Melanóm vzniká predovšetkým u ľudí, ktorí majú k nemu genetické predpoklady. Najviac nádorov lekári zisťujú u pacientov vo veku okolo 54 rokov, vysoký nárast zaznamenávajú aj v skupine osôb vo veku 25 až 35 rokov,“ dodala Stašková.

Výskyt môžu podľa nej ovplyvňovať aj lieky, ktoré robia kožu citlivejšou na ultrafialové žiarenie. Ide o niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, diuretiká, antibiotiká či psychofarmaká.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame