Veronika Hunyadiová Správy

Mesto podporí kreatívny priemysel: Košickí umelci môžu žiadať o štipendium

Koronakríza výrazne ovplyvnila kultúru a kreatívny sektor. Mesto Košice sa preto rozhodlo finančne pomôcť lokálnym umelcom a profesionálom.

Ilustračný obrázok k článku Mesto podporí kreatívny priemysel: Košickí umelci môžu žiadať o štipendium
Zdroj: K13

Mesto Košice prostredníctvom neziskovej organizácie Creative Industry Košice (CIKE) vyhlasuje výzvu na predkladanie žiadostí o rezidenčné štipendiá.

Podpora formou domácich rezidencií je určená pre umelcov a profesionálov z oblasti kultúry a kreatívnych odvetví, ktorí budú môcť tvoriť a rozvíjať svoje profesionálne aktivity doma, v ateliéroch alebo v online prostredí. Organizácia CIKE úspešne otestovala formát rezidenčných štipendií už počas prvej vlny pandémie.

Zmierniť dopady krízy

Vzhľadom na vážnosť dopadov súčasnej pandemickej situácie na sektor kultúry a kreatívneho priemyslu (KKP), pripravilo mesto spolu s CIKE formát domácich rezidenčných štipendií na podporu tvorby, rozvoja a výskumu pre individuálnych žiadateľov a jednotlivcov pôsobiacich v nezriaďovaných organizáciách.

Výzva stanovuje tri okruhy podpory, a to umeleckú tvorbu, rozvojové aktivity jednotlivca alebo organizácie, v ktorej pôsobí a výskumné aktivity. Žiadateľ sa môže uchádzať o štipendium iba v jednom z uvedených okruhov.

Štipendium je určené výlučne na realizáciu výstupu stanoveného v žiadosti. Nie je možné ho použiť na realizáciu projektov, ktoré už sú alebo boli podporené z iných zdrojov.

Kto sa môže uchádzať?

O rezidenčné štipendium môžu požiadať umelci alebo profesionáli z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu pôsobiaci v Košiciach. Uchádzať sa môžu len individuálni žiadatelia – fyzické osoby. V podanej žiadosti však môže jednotlivec reflektovať situáciu a potreby organizácie, ktorú reprezentuje.

Dĺžka rezidencie predstavuje dva mesiace. Celkové štipendium za tú dobu je 1 000 eur.

Uzávierka prihlášok je v pondelok 7. decembra o 12.00 hod. Každý žiadateľ bude o výsledku svojej žiadosti informovaný prostredníctvom e-mailu najneskôr do 16. decembra 2020. Viac informácií si záujemci nájdu tu: https://www.cike.sk/…zidencie.pdf

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM