Ilustračný obrázok k článku Mesto použije 1,5 milióna eur z rezervného fondu do DPMK, Raši vedenie mesta kritizuje
Zdroj: Adam Stečák

Mesto použije 1,5 milióna eur z rezervného fondu do DPMK, Raši vedenie mesta kritizuje

Primátor Polaček predkladá na zastupiteľstvo zmeny programového rozpočtu na rok 2019. Raši tvrdí, že mestské peniaze sa nikdy tak nerozhadzovali ako teraz.

Eva Mikulová Samospráva
Eva Mikulová Samospráva

Mesto použije 1,5 milióna eur z rezervného fondu do DPMK, Raši vedenie mesta kritizuje

Primátor Polaček predkladá na zastupiteľstvo zmeny programového rozpočtu na rok 2019. Raši tvrdí, že mestské peniaze sa nikdy tak nerozhadzovali ako teraz.

Ilustračný obrázok k článku Mesto použije 1,5 milióna eur z rezervného fondu do DPMK, Raši vedenie mesta kritizuje
Zdroj: Adam Stečák

Rokovanie Mestského zastupiteľstva sa bude konať na budúci týždeň, 11. apríla.

Bude sa upravovať rozpočet aj kvôli situácií v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK). Mesto bude musieť siahnuť aj na rezervný fond, z ktorého sa uhradí 1,5 milióna eur na uhradenie rôznych záväzkov prepravcu po lehote splatnosti.

Koncom uplynulého roka muselo vedenie mesta z rovnakých zdrojov použiť ďalších 500 000 eur na to, aby bola zabezpečená prevádzka MHD počas Vianoc. Viacerí odberatelia pohrozili DPMK kvôli nezaplateným faktúram zastavením dodávok nafty, ďalších pohonných hmôt a energií.

Dlh vo výške 2,65 milióna eur

DPMK vykazuje podľa svojho predsedu Predstavenstva Marcela Čopa dlhodobo nepriaznivú finančnú situáciu. Nedostatok finančných prostriedkov spôsobuje kumuláciu záväzkov po lehote splatnosti, zvyšuje ďalšie náklady spoločnosti vo forme uplatnených úrokov z omeškania a zároveň zhoršuje spoluprácu v rámci obchodných vzťahov s dodávateľmi.

Celkovo musí DPMK do 30. apríla zaplatiť svojim dodávateľom 2,65 milióna eur. Najväčšiu položku tvorí elektrická energia (1 336 000 eur), nafta (340 000 eur), plyn CNG (220 000 eur), materiál a náhradné diely, ostatné energie a služby predstavujú sumu 751 000 eur.

„Opätovne musíme odvracať krízu v DPMK, za ktorú je plne zodpovedné bývalé vedenie podniku. Ich dlhodobo nehospodárne konanie spôsobilo veľmi zlú finančnú situáciu. V decembri 2018 bola dohodnutá s kľúčovými dodávateľmi (elektrina, nafta, plyn, materiál a náhradné diely) možnosť splatenia záväzkov formou splátkového kalendára s tým, že v apríli uhradí DPMK všetky vzniknuté záväzky po lehote splatnosti. Dodávateľ nafty nás napríklad už viackrát cez advokátsku kanceláriu vyzval zaplatiť dlžnú sumu po lehote splatnosti s tým, že v opačnom prípade nám dočasne obmedzí alebo pozastaví dodávky, čo by mohli pocítiť všetci cestujúci na nevypravených spojoch. Zároveň len na úhradu splátok istín úverov potrebuje DPMK ku koncu apríla sumu 800 000 €, ktorú je môže uhradiť len z vlastných zdrojov. Ak by sme to neurobili, bolo by ohrozené čerpanie štrukturálnych fondov a dodržanie záväzných ukazovateľov pri udržateľnosti realizovaných projektov hradených z eurofondov,“ tvrdí Marcel Čop.

V pôvodne schválenom rozpočte na rok 2019 boli bežné výdavky pre DPMK vo výške 21,5 milióna eur, z čoho bolo 20 miliónov eur ako výdavky za poskytnuté prepravné služby vo verejnom záujme za rok 2019 a suma 1 500 000 € zahŕňala výdavky na úhradu straty za rok 2018.

Skutočná preukázaná strata v MHD za rok 2018 potvrdená audítorom predstavuje sumu 2 978 533 eur. Primátor mesta za jediné východisko z tejto situácie navrhuje zvýšiť bežné výdavky pre DPMK s použitím Rezervného fondu mesta o sumu 1 478 533 € ako rozdiel medzi skutočnou stratou a pôvodne plánovaným doplatkom, ktorý bol schválený na februárovom rokovaní zastupiteľstva.

Ak by sa k tomu nepristúpilo, je veľké riziko, žeby finančné ústavy mohli požadovať od DPMK predčasnú splatnosť všetkých poskytnutých úverov.

Richard Raši ostro kritizuje kroky Polačeka

Súčasného primátora ostro kritizoval bývalý primátor a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. Podľa neho mesto Košice uhrádza DPMK stratu za službu vo verejnom záujme každý rok posledné desaťročie a ide o zákonnú povinnosť.

„V roku 2015, keď nastúpil manažment Richarda Majzu, bol DPMK v strate 2,4 milióna eur. Stratu každý rok znižoval a za rok 2018 už DPMK hospodáril takmer s vyrovnaným rozpočtom, strata dosiahla už len 140.000 eur a bola takmer dvadsaťkrát nižšia ako pred štyrmi rokmi,“ uviedol.

Ako dodal, bežná strata DPMK nebola za službu vo verejnom záujme nikdy uhrádzaná z rezervného fondu, keďže ide o bežný náklad mesta na MHD. „Tento postup primátora je pravdepodobne v rozpore so zákonom, ale iste je v rozpore so zdravým rozumom. Primátor za prvých sto dní rozbil polovicu úspor, väčšinu bezdôvodne. Pri rozhadzovaní takýmto tempom bude celá 17-miliónová rezerva rozhádzaná už v priebehu budúceho roka, a potom bude košická radnica žiť na dlh,“ povedal s tým, že podľa neho sa Polaček vyhovára a bezbreho rozhadzuje peniaze našetrené v rezervnom fonde na skutočne mimoriadne a krízové situácie svojimi predchodcami. „Takým tempom sa v Košiciach ešte nerozhadzovali mestské peniaze nikdy,“ uviedol Raši vo svojej reakcii.

V. Mimoriadne zastupiteľstvo Košice
21
Galéria
Zdroj: Adam Stečák
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín