Správy

Meteorológovia varujú pred búrkami, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa

Meteorológovia upozorňujú na búrky a dažde. Slovenský hydrometeorologický ústav (SMHÚ) vydal výstrahu 1. stupňa pre celé Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Meteorológovia varujú pred búrkami, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa
4
Galéria
Zdroj: TASR

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 – 85 kilometrov za hodinu,“ priblížil SHMÚ na svojom webe.

1. stupeň výstrahy pre mesto Košice a Okres Košice platí od utorka 28. mája od 11:00 do 21:00 hod.

V okrese Košice je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h).

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ informuje SHMÚ.

Pri búrkach je podľa meteorológov možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Pre Liptovský Hrádok platí zároveň 1. stupeň povodňovej aktivity, pre Veľké Kapušany 2. stupeň. Na riziko zvýšenia vodných tokov upozorňuje SHMÚ aj okres Michalovce, v ktorom platí hydrologická výstraha 2. stupňa.

Ilustračné foto, TASR

Daždivé počasie
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM