Eva Mikulová Správy

Muž, ktorý je živou reklamou Košíc: S Milanom Kolcunom o potulkách i ikonickom bicykli

Milan Kolcun je známym propagátorom nášho mesta, je kreatívny a po uliciach sa preháňa na už ikonickom bicykli, ktorý pozná takmer každý Košičan.

Ilustračný obrázok k článku Muž, ktorý je živou reklamou Košíc: S Milanom Kolcunom o potulkách i ikonickom bicykli
6
Galéria

Človek, ktorý vie o Košiciach takmer všetko. Milan Kolcun je tak známa osobnosť, že právom dostal minulý rok ocenenie Košičan roka a jeho potulky sú už legendárne.

Pôvodne učil na španielskom gymnáziu, ale už niekoľko rokov sa venuje i ďalším aktivitám. Vnímame ho už aj ako glosátora a moderátora.

Rozprávať sa s Milanom je osviežujúce. Ak si myslíte, že ste „starý Košičan“, pri ňom sa vždy dozviete niečo nové!

Potulky sú originálnym projektom, ktoré fungujú už 15 rokov. Ako vznikol tento nápad?

Potulky mestom sú projekt, ktorý Košičanom ukazuje Košice. Potulky sme vymysleli s riaditeľom Mestského infocentra Lacom Koránom, keďže vtedy ešte nechodilo do Košíc toľko turistov.

Rozhodli sme sa teda sprevádzať vlastných ľudí po ich meste. Vychádzali sme z toho, že z prehliadok mesta pre nejaké návštevy odchádzali najviac prekvapení samotní Košičania, ak sa pridali k návštevníkom.

Koľko už tém potuliek ste vymysleli?

Aby to nebola jednorazová záležitosť, každý prvý víkend mesiaca prinášame ďalšiu novú tému a k nej aj novú trasu. Takto sme už spravili asi 100 tém na ktorých bolo okolo 64-tisíc potulkárov. 

Okrem toho robím prehliadky aj pre turistov, takže počet odsprevádzaných ľudí môže dosiahnuť i 150-tisíc.

Spomenieš si na prvú tému potulky?

Začali sme s centrom. Takže prvou témou potuliek bola Hlavná ulica, druhá Dóm sv. Alžbety, neskôr Židovské Košice…

Ktoré sú najobľúbenejšie?

Najobľúbenejšou témou sú Dóm sv. Alžbety, Židovské Košice, Podzemné Košice, ale vyše 1000 návštevníkov sme mali aj na Tabačke. Pre mňa je obľúbená vždy tá téma, ktorú práve robím.

Je história nášho mesta výnimočná?

Nezdá sa mi, že by naša história bola prudko výnimočná.

Je krásne, že sme dokázali spolu žiť Maďari, Nemci, Slováci, že tu máme rómske divadlo, rómske kapely hrajú na ulici, že môžeme zájsť na modlenie do synagógy, do vietnamskej či gruzínskej reštaurácie, alebo na kebab.

Skrátka, že zostávame viac-menej verní našej národnostnej i náboženskej pestrosti.

Akých turistov okrem Košičanov najčastejšie sprevádzaš?

Najviac sprevádzam anglicky hovoriacich, Slovákov, Čechov, rusky a španielsky hovoriacich, pretože len tieto jazyky ovládam na ako-takej úrovni.

Škoda, že neviem po maďarsky, nemecky či poľsky. Ale to by som už asi mal priveľa práce. S turistami sa na začiatku prehliadky dávam do reči, aby som zistil, čo majú radi a potom prehliadku robím s prihliadnutím na to.

Čo ich najviac zaujme?

Väčšinou ich zaujmú naše unikáty ako dvojité točité gotické schodisko, ktoré je najstaršie na svete a je v interiéri Dómu sv. Alžbety, potom labyrint schodísk v južnej veži Dómu.

Tiež rómske divadlo, krása divadelnej budovy, podzemné archeologické múzeum na Hlavnej, Jakabov palác, autentickosť trhu na Dominikánskom námestí.

Vytvoril si i formát – Bez šepkára, ktorý robíš pravidelne v Štátnom divadle.

Chcel som sa zhovárať žartovne s rôznymi ľuďmi a cez tento rozhovor ich predstaviť.

Často som prekvapený, akých skvelých ľudí máme v meste. Úprimných, milých, odborníkov v daných oblastiach. Odkedy mám talkshow, už sa nemusím nimi nadchýnať len ja.

A tvoje ďalšie projekty?

Už druhú sezónu rozbiehame v kine Úsmev nový formát GlosatorsKE, v ktorom päť glosátorov a ja vtipne glosujeme dianie v meste i v jeho okolí, teda v celom svete.

Tiež sme pripravili prvú tému 16. ročníka Potuliek mestom Košice, ktorá bola v októbri na tému Staromestská radnica a jej okolie.

Ikonický je už i tvoj starý bicykel, ktorý dokonca pred časom ukradli. Keďže je však tak známy, dostal si ho späť. Vymeniť ho asi nechceš? :-)

Bicykel nechcem vymeniť. Veď načo! Odkedy človek dorastie, už môže mať celý život ten istý. Navyše, keby som ho vymenil, čo ak by ma už niekto nespoznal? Keďže je starý, je kvalitný. Ak sa niečo na ňom pokazí, väčšinou je to novšia súčiastka.

Milan Kolcun
6
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie