Správy

Na košickom jazere budú opäť aplikovať prípravok na zníženie siníc

Proces zlepšovania kvality vody na košickom jazere pokračuje.

Ilustračný obrázok k článku Na košickom jazere budú opäť aplikovať prípravok na zníženie siníc
Zdroj: TASR

V pondelok (27.7.) bude vody jazera brázdiť špeciálne plavidlo s aplikáciou biologického prípravku na zníženie množstva nežiaducich siníc. Pôjde pritom už o záverečnú časť tohto procesu v tomto roku.

Samotný proces sa uskutoční v pondelok od 6.00 h do 15.00 h. Odborníci budú vykonávať monitoring vody a neskôr aplikovať biologický prípravok Profi-baktérie. Nadviažu tak na aplikáciu prípravku PAX-LR, ktorú na rovnakom mieste realizovali 8. júla.

Z dôvodu bezpečnosti návštevníkov a pracovníkov, ktorí budú čistiť vodnú plochu, nebude možné počas pondelka na jazere chytať ryby ani plávať. Zdržiavať sa v priestoroch pláže a na brehu jazera bude povolené.

Od utorka (28. 7.) už bude prevádzka vodnej plochy v štandardnom režime.

Metóda bez použitia chémie, ktorú v Košiciach už šiesty rok aplikuje tím okolo profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne, je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou.

Tá po aplikácii probiotických baktérií zabráni prístupu kyslíka k siniciam, ktoré potom odumrú bez toho, aby sa do vody uvoľnili nebezpečné toxíny. Voda je potom nielen čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia.

Komfort a bezpečnosť návštevníkov

Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka je cieľom, aby sa Košičania mohli v tejto lokalite bezpečne kúpať a mohla slúžiť aj na tréningy vodných lyžiarov.

„Keďže dovolenky v zahraničí sa tento rok výrazne obmedzili, na jazero sa chodí kúpať viac Košičanov a s avizovaným príchodom horúcich dní ich počty ešte stúpnu. Každému chceme zabezpečiť tie najlepšie podmienky na oddych a športové vyžitie. K tomu dopomôže aj každá takáto investícia do vyčistenia jazera,“ uviedol Polaček.

Tohtoročné čistenie jazera stojí mesto takmer 60 000 eur, cena sa oproti minulému roku nezmenila. Po doterajších aplikáciách zmesi baktérií určených špeciálne pre povrchové vody sa za uplynulých päť rokov podarilo na tejto vodnej ploche znížiť množstvo usadenín približne o polovicu.

Mesto v rámci opatrení na ďalšie zlepšenie kvality zvažuje podľa magistrátu viaceré technické riešenia, ktoré by pomohli zvýšiť prietok vody v jazere.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM