Eva Mikulová Rôzne

Na Mestskom kúpalisku je zrekonštruovaný 50 metrový nerezový bazén

Letná sezóna kúpalísk začína a Košičania sa môžu tešiť na novinky. Nový nerezový 50 metrový bazén privíta prvých návštevníkov už túto sobotu.

Ilustračný obrázok k článku Na Mestskom kúpalisku je zrekonštruovaný 50 metrový nerezový bazén
Zdroj: Mesto Košice

Tepelné hospodárstvo, s.r.o., Košice (TEHO), ako správca Mestského kúpaliska Rumanová, v spolupráci s Mestom Košice, zrealizovalo rekonštrukciu bazéna, ktorého pôvodné teleso bolo vybudované ešte v 60. rokoch minulého storočia.

Bazén bol poruchový

Čiastkovou rekonštrukciou prešlo v druhej polovici 90. rokoch, no v posledných rokoch vykazovalo samotné teleso bazéna, ako aj okolité časti viacero porúch, ktoré spôsobovali napríklad prelievanie vody cez prielivy pri plnej prevádzke čerpadiel pre cirkuláciu vody pri čistení. Objavovali sa aj praskliny telesa na viacerých miestach a úniky vody v rozsahu až 40m³ denne, čo malo za následok zvýšenú spotrebu chémie a tepla

„Rekonštrukciu sme pôvodného telesa. Celková hĺbka bola znížená o 20cm, zo 190 na 170, čím vychádzame realizovali osadením nového bazénového telesa, v antikorovom prevedení, do v ústrety aj menej zdatným plavcom a zároveň znižujeme ekonomickú náročnosť jeho prevádzky," povedal riaditeľ spoločnosti TEHO Štefan Kapusta.

Bazén za vyše 660-tisíc

Dielo bolo realizované spoločnosťou Berndorf Bazény, s.r.o., za cenu 664 993 eur. Financovanie investície bolo združené, 400-tisíc eur bolo poskytnutých Mestom Košice. Zvyšok hradila spoločnosť TEHO. Modernizáciou a rekonštrukciou prešli bazénové rozvody, spevnené plochy aj brodítka a zriadili sa nové oplachové prípojky k prevádzkovému čisteniu okolia bazéna.

„Keď som chodil na tunajšie kúpalisko ako malý chlapec, pamätám si, že tu bývala dosť chladná voda. Neriešil som, kedy bol vybudovaný pôvodný bazén, nevedel som, že to bolo ešte v 60. rokoch, ani to, že postupne praskal a unikali z neho kvôli tým prasklinám desiatky kubíkov vody denne. Som veľmi rád, že dnes tu máme nový nerezový bazén a nepochybujem o tom, že je v ňom oveľa príjemnejšia voda ako za mojich detských čias," povedal viceprimátor Martin Petruško, ktorý pozýva všetkých Košičanov aby si ho prišli vyskúšať.

Zdroj: Mesto Košice
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie