Eva Mikulová Samospráva

Na mimoriadnom zastupiteľstve poslanci rozhodnú o zmenách v parkovaní

Skončí sa chaos v parkovaní? V pripravenej novele všeobecno záväzného nariadenia sú zakomponované aj výhrady občanov.

Ilustračný obrázok k článku Na mimoriadnom zastupiteľstve poslanci rozhodnú o zmenách v parkovaní
Zdroj: TASR

Vo štvrtok 31. januára sa uskutoční neplánované, mimoriadne rokovanie Mestského zastupiteľstva. Jeho hlavným bodom bude návrh novely všeobecne záväzného nariadenia č. 157 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzenom území mesta Košice, teda o platenom parkovaní.

Aké najvýznamnejšie zmeny sú v návrhu novely VZN?

 • Ruší sa prirážka vo výške 20 percent pri úhradu základného parkovného prostredníctvom SMS.
 • V prípade zatiaľ ešte platnej karty od EEI a už vydanej karty mestom Košice, sa doba platnosti novej karty zmení tak, že 1. deň jej platnosti bude nadväzovať na posledný deň platnosti karty od EEI.
 • Mesto bude akceptovať aj nateraz platné pôvodné karty vydané EEI v čase do 31. decembra 2018.
 • Držiteľ takejto karty, resp. platiteľ parkovného do automatu EEI je ich povinný umiestniť čelné sklo auta tak, aby sa zvonku dali prečítať všetky údaje o vozidle nachádzajúce sa prednej strane karty.
 • Aj držiteľ pôvodnej karty od EEI vydanej len v elektronickej podobe, je povinný doklad o jej zaplatení alebo vydaní umiestniť na čelné sklo auta, aby zvonku boli čitateľné všetky potrebnú údaje.
 • Ak údaje z týchto kariet nebude možné overiť, bude sa to považovať za nezaplatené parkovanie.
 • Držiteľ karty od EEI si ju môže bezplatne preregistrovať do 31. marca 2019. Ak to urobí, odpadne mu povinnosť mať kartu alebo doklad o jej zaplatení umiestnení pod čelným sklom v aute. Držiteľ karty od EEI si ju môže zjednodušene preregistrovať do 31. marca 2019. Ak to urobí, odpadne mu povinnosť mať kartu alebo doklad o jej zaplatení umiestnení pod čelným sklom v aute.
 • Od doby účinnosti VZN (16. február 2019) sa až do 31. marca 2019 dočasne zjednodušuje spôsob preukazovania podmienok na vydanie parkovacích kariet. Bližšie podrobnosti zverejníme na stránke parking.kosice.sk a na úradnej tabuli.
 • Pri vydávaní rezidentských kariet za 5 eur pre seniorov od 62 rokov sa už nebude brať do úvahy skutočnosť, či žiadateľ poberá starobný dôchodok a podmienka maximálneho mesačného príjmu.
 • Čas základnej úhrady parkovného sa skracuje na polovicu z jednej hodiny na 30 minút. Za každú začatú polhodinu sa v I. tarifnom pásme bude platiť 0,75 eura namiesto súčasných 1,50 eura. V II. tarifnom pásme sa základná sadzba zníži zo súčasného 1 eura na 50 centov.
 • Mení sa platba za rezidentský parkovací lístok v elektronickej podobe prostredníctvom SMS alebo QR kódu umožňujúci parkovať na rezidentských miestach v rezidentských lokalitách. Vodič tak zaplatí namiesto 50 centov za každú začatú hodinu len 25 centov za každú začatú polhodinu.
 • Opäť sa pristúpi k možnosti vydávania kariet len v elektronickej podobe v prípade, ak to bude vhodné z technických dôvodov. Evidenčné čísla vozidiel viazaných na tieto karty už bude môcť bez problémov skontrolovať Mestská polícia.
 • Obyvatelia žijúci v centrálnej mestskej zóne budú mať dočasne možnosť parkovať aj na tých uliciach, ktoré susedia s jednou z troch ulíc uvedených na rezidentskej parkovacej karte.
 • Počas sobôt už nebude potrebné platiť za parkovanie na parkoviskách v rezidentských lokalitách, pri ktorých sú parkomaty EEI. Bezplatné budú aj parkoviská pri OC Merkúr, na Festivalovom námestí, pri Jumbo centre, v okolí Angels arény a parkoviská na Južnej triede.
Parkovisko s parkovacím automatom spoločnosti EEI
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM