Rôzne

Na nadstavbu a rekonštrukciu DFN Košice pôjde 36 miliónov: KEDY sa spustí stavebný ruch?

Na nadstavbu a rekonštrukciu časti objektu Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice pôjde takmer 36 miliónov eur.

Ilustračný obrázok k článku Na nadstavbu a rekonštrukciu DFN Košice pôjde 36 miliónov: KEDY sa spustí stavebný ruch?
Zdroj: TASR/František Iván

Vyplýva to z iniciatívneho materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Nadstavba má umožniť aj rekonštrukciu budov, do ktorých sa komplexne neinvestovalo 40 rokov. Dobudovať sa majú nové priestory pre viaceré oddelenia.

Rozšíriť aj zmodernizovať

Cieľom návrhu realizácie nadstavby a stavebných úprav objektu košickej detskej fakultnej nemocnice je rozšíriť, zmodernizovať a vynoviť súčasné nemocničné priestory pre detských pacientov, sprevádzajúce osoby a zdravotnícky personál.

Financovanie projektu bude hradené zo štátneho rozpočtu z kapitoly Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vo výške 35 887 967 eur, zabezpečiť sa má do 31. decembra 2028. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) má priebežne zabezpečiť a vykonať kroky smerujúce k realizácii projektu.

„Nadstavba nemocnice bude mať prínos v oblasti zvýšenia bezpečnosti pracovísk, zlepšení kvality priestorov určených pre pacientov, zvýšenia hygienických štandardov,“ píše sa v schválenom materiáli.

Kolaudácia v júni 2028

Stavebné práce by mali začať v decembri 2025 a ukončenie kolaudačného konania je plánované na jún 2028. Nadstavba podľa ministerky zdravotníctva zefektívni klinické a technicko-prevádzkové procesy. „Rozšíri rozsah a spektrum poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre nemocničné zariadenie IV. úrovne, zvýši kvalitu zdravotnej starostlivosti, v neposlednom rade umožní vytvoriť príjemné prostredie pre pacientov, ako aj personál,“ uviedla Dolinková.

Vďaka projektu sa majú vybudovať nové priestory pre oddelenie neonatologickej a intenzívnej medicíny, ako aj pre urgent II. typu pre deti a dorast a oddelenie rádiológie a zobrazovacích me­tód.

Nové priestory má dostať aj oddelenie detskej onkológie a hematológie, fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, klinika detí a dorastu aj oddelenie detskej neurológie. Vytvoriť sa má aj časť priestorov pre oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód – MR pracovisko. Vybudovať sa majú nové priestory aj pre špecializované pediatrické ambulancie.

Foto: archívne

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM