Veronika Hunyadiová Správy

Na nohách budú celé Košice! Čo všetko prinesie návšteva pápeža? VIDEO

Na organizácii vzácnej návštevy sa bude podieľať tisíc zamestnancov mesta, stovky dobrovoľníkov aj policajtov.

Zdroj: TASR/Roman Hanc

Metropola východu privíta v utorok 14. septembra Svätého Otca Františka. V Košiciach najprv navštívi sídlisko Luník IX a následne sa stretne s mladými ľuďmi na štadióne Lokomotívy.

Prečo Luník IX?

Ako na tlačovej konferencii zdôraznil košický arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober, práve stretnutie so sociálne vylúčenými komunitami a mládežou zohľadňujú pápežovo smerovanie, ktoré rozvíja počas svojho pontifikátu od roku 2013.

„Prišiel z konca sveta, aby sa venoval ľuďom na okraji sveta. Chce prísť, aby posilnil vieru v dobro. Svätý Otec si sám určil priority. Chcel sa stretnúť s mladými ľuďmi, ale aj s ľuďmi na okraji spoločnosti. Preto si v Košiciach vybral Luník IX a štadión Lokomotívy, kde sa iba pre tromi rokmi konalo blahorečenie Anky Kolesárovej, a ktorú najmä mladí ľudia vnímajú ako orodovníčku v ich neustálej snahe o čisté vzťahy," uviedol Bober.

Na Luníku IX by sa mal pápež zdržať iba pol hodiny. Podľa arcibiskupa pôjde o krátke zvítanie po ktorom budú nasledovať svedectvá mladých Rómov, ktorým viera pomohla k pozitívnej zmene v ich životoch. Zaznie by malo aj niekoľko piesní, spoločná modlitba a rozlúčenie, po ktorom sa Svätý Otec presunie na štadión Lokomotívy na ďalší program. Kapacita na štadióne by mala byť viac ako 20-tisíc ľudí.

Prísne podmienky

Všetci záujemcovia, ktorí sa budú chcieť zúčastniť programu počas pápežovej návštevy budú musieť byť plne zaočkovaní. Okrem toho sa budú musieť povinne zaregistrovať cez formulár. Celoslovenská registrácia pre účastníkov by sa mala spustiť 1. augusta.

„Pre každého platí zásada, že sa bude registrovať. Každý zaregistrovaný bude cez Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, respektíve cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), následne verifikovaný, či je plne zaočkovaný,“ vysvetlil hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian.

„Veľmi si vážime, že Svätý otec prijal pozvanie a Košice navštívi až na dvoch miestach. Spolu s Košičanmi mám z tejto mimoriadne vzácnej návštevy obrovskú radosť, no zároveň cítim čoraz väčšiu zodpovednosť, aby to všetko dobre dopadlo. Urobíme všetko preto, aby sa u nás cítil čo najlepšie," uviedol primátor Jaroslav Polaček. Ako dodal, mesto bude mať aj vďaka tejto návšteve príležitosť ukázať, akou zmenou prešla v posledných rokoch mestská časť Luník IX.

Viac článok k návšteve pápeža

Prvoradá bezpečnosť

S návštevou pápeža budú spojené viaceré bezpečnostné opatrenia a obmedzenia. Mesto bude o detailoch a obmedzeniach, ktoré nastanú informovať postupne. Na svojom webe vytvorí informačný portál a do domácností bude distribuovať informačné letáky.

Na organizácii sa bude podieľať vyše 1 000 zamestnancov mesta a mestských podnikov. Bezpečnostné opatrenia budú zabezpečované prostredníctvom 250 príslušníkov Mestskej polície (MsP) v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru, usporiadateľskou službou a ďalšími bezpečnostnými zložkami.

Z dôvodu zvýšenia bezpečnosti účastníkov stretnutí s pápežom plánuje magistrát opraviť aj niektoré prístupové koridory. Týka sa to najmä sídliska Luník IX, kde existuje iba jedna prístupová cesta. „Už pred desiatkami rokov toto sídlisko malo mať vybudovaný ďalší bezpečnostný výstup, minimálne pre peších. Je čas, aby sme to vyriešili," uviedol primátor.

Všetky oprávnené náklady, ktoré vzniknú na zabezpečenie tejto návštevy by mal mestu podľa Polačeka preplatiť štát.

Bezplatná MHD

„Dopravný podnik mesta Košice zabezpečí kyvadlovú dopravu zo všetkých záchytných parkovísk pre účastníkov, ktorí prídu do Košíc, ako aj z autobusovej a železničnej stanice,“ povedal primátor. Dopravný podnik zároveň požiadal, aby v daný deň jazdila košická MHD zadarmo.

Pre tých, ktorí sa nedostanú priamo na podujatie bude v centre mesta v čase pápežovej návštevy inštalovaná LED obrazovka s priamym prenosom. Mesto bude pri organizácii potrebovať aj dobrovoľníkov, podľa námestníčky primátora Lucie Gurbáľovej bude na tento účel bude potrebných asi 600 ľudí. Hlásiť sa budú môcť už čoskoro cez prihlasovací formulár.

Chcete sa zúčastniť stretnutia s pápežom? Vyjadrite sa v našej malej ankete pod článkom.

Zúčastníte sa na programe pápeža v Košiciach?

Nie

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM