Samospráva

Na rekonštrukcii mostov a vybudovanie cyklotrás si musí kraj požičať

Košický samosprávny kraj (KSK) si na rekonštrukcie mostov, ktoré sú v havarijnom stave, vezme bankový úver v sume päť miliónov eur-

Ilustračný obrázok k článku Na rekonštrukcii mostov a vybudovanie cyklotrás si musí kraj požičať
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Pôžičku schválilo v pondelok 14. decembra Zastupiteľstvo KSK.

Financie v sume 4,5 milióna eur sú určené na rekonštrukciu ôsmich mostov a jedného priepustu, ďalších pol milióna eur je vyčlenený na projektovú dokumentáciu a výstavbu cyklistických komunikácií.

Úver bude čerpaný najneskôr do konca roka 2023 s následným splácaním najneskôr do konca roka 2027.

Neočakávané investície

„Košický samosprávny kraj nemá k dispozícii zdroje, z ktorých by vedel financovať tieto neočakávané investičné akcie. Potreba týchto investícií vznikla na základe obhliadok mostov a priepustov, a vyhodnotenia ich stavu ako havarijného, a z potreby výstavby cyklistických komunikácií,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Medzi plánovanými rekonštrukciami je päť mostov typu Vloššák, a to cez potok Čečanka za obcou Mokrance, cez záchytný kanál pred obcou Záhor, cez nápustný kanál do Zemplínskej Šíravy, cez poľný kanál pred obcou Topoľany a cez miestny potok v Sečovciach.

Ďalšími projektami sú opravy mostov cez Dolínsky potok na okresnej hranici Prešov – Spišská Nová Ves, cez kanál za obcou Zemplínska Široká a cez potok za obcou Slanec. Súčasťou investičných akcií je aj oprava priepustu P14200 na ceste II/533.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM