Eva Mikulová Správy

Na sídlisku Ťahanovce budú opäť strieľať diviaky, FOTO

Situácia týkajúca sa výskytu diviačej zveri medzi obytnými domami a na verejnom priestranstve na košickom Sídlisku Ťahanovce je opäť vážna.

Ilustračný obrázok k článku Na sídlisku Ťahanovce budú opäť strieľať diviaky, FOTO
4
Galéria

MČ o tom informuje na svojej webovej stránke s tým, že žiada o povolenie na ďalší hon a lov.

Môžu ohroziť ľudí

Diviaky sa po sídlisku pohybujú aj v denných hodinách na miestach v tesnej blízkosti komunikácií. Podľa MČ je situácia vážna aj preto, že diviačie matky vyvádzajú mláďatá a dá sa predpokladať, že môžu zaútočiť aj na človeka, a to na miestach, kde by sa ich výskyt vôbec neočakával.

„MČ sa z týchto dôvodov naliehavo obrátila na pozemkový a lesný odbor okresného úradu so žiadosťou o opatrenia a vydanie nariadení smerujúcich k výraznej a účinnej regulácii celkového počtu diviačej zveri a obmedzenia ich pohybu na nepoľovných plochách MČ. A to v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov v podobnom rozsahu a za podmienok, ako boli vo februári,“ uvádza.

Prednostka miestneho úradu Beáta Zemková spresnila, že vtedy sa ich podarilo uloviť 12. Hon na diviaky už niekoľkokrát uskutočňoval aj v minulosti.

„Vzhľadom na opätovne zhoršujúcu sa situáciu prichádzajú neustále podnety na výskyt diviakov a MČ vyvíja maximálne úsilie na jej riešenie,“ dodala Zemková s tým, že okrem uvedeného povolenia v spolupráci s poľovníckym združením Lovena hľadajú aj iné možnosti.

Podľa jej slov sa diviačia zver vyskytuje najmä v dolnej časti MČ Sídlisko Ťahanovce, a to v úrovni Americkej triedy – pri čerpacej stanici, pod Ťahanovským lesom v úrovni Čínskej, Pekinskej a Hanojskej ulice. Ich pohyb zaznamenali aj na Viedenskej, Berlínskej či Bruselskej ulici.

MČ je umiestnená v blízkosti lesa a krovín, ktoré sú miestom zdržiavania sa práve tohto typu zveri. Ako prednostka hovorí, dôvodom, prečo sa pohybujú aj v zaľudnenej oblasti, je zrejme nedostatok potravy.

Hon na diviaky v košickej mestskej časti Ťahanovce
4
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie