Lenka Fedorová Rôzne

Na svete je nové porovnanie: Košice vs Bratislava, v čom sme na tom lepšie?

Zhruba 1200 eur. To je rozdiel medzi spotrebnými výdavkami domácností v Košickom a Bratislavskom kraji. Lacnejšie sa vraj žije na východe. Pozrite podrobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Na svete je nové porovnanie: Košice vs Bratislava, v čom sme na tom lepšie?
Zdroj: TASR

Aké peňažné príjmy mali v minulom roku domácnosti v Košickom kraji? Na čo míňali najviac a ako sú na tom v porovnaní so západom krajiny?

Príjmy na východe pod celoslovenským priemerom

Priemerná slovenská domácnosť vlani dosiahla príjmy 5 845 € v hrubom na jedného jej člena. Keď sa odpočítali dane a povinné príspevky, ostalo necelých 5 100 €. Analýzu zverejnila Poštová banka, podľa publikácie Štatistického úradu SR Príjmy, výdavky a spotreba súkromných domácností.

Priemerná domácnosť v Košickom kraji dosiahla v priemere za minulý rok hrubé peňažné príjmy vo výške 5388 EUR na jedného člena. V porovnaní s celoslovenským priemerom je to o 457 EUR menej, v porovnaní s Bratislavským krajom je to menej o 2497 EUR.

V rebríčku peňažných príjmov obstál najhoršie Prešovský kraj, kde sú priemerné hrubé príjmy za rok na jedného člena domácnosti 4 869 €.

Druhá strana mince

Okrem rozdielov na strane peňažných príjmov sú výrazné rozdiely aj na výdavkovej strane. Ročné výdavky súkromných domácností v tejto oblasti dosiahli v Košickom kraji v priemere 4 346 EUR na jedného jej člena. To je o 680 EUR menej než slovenský priemer, ktorý bol na úrovni 5 026 EUR.

Po zohľadnení príjmovej a výdavkovej strany si tak domácnosti v Košickom kraji dokázali ušetriť viac ako „tisícku“ v hrubom na jedného člena domácnosti.

Na opačnom konci rebríčka je aj v prípade výdavkov Prešovský kraj, kde boli až o zhruba 2,3 tis. EUR nižšie ako v hlavnom meste a okolí.

Na čo míňame najviac?

Kým košické domácnosti vynaložili na spotrebné výdavky v priemere takmer 3292 EUR na jedného člena za rok, v bratislavských to bolo až o takmer 1,2 tisíc EUR viac.

Domácnosti v Košickom kraji na jedného člena míňali v hrubom najviac na potraviny a nealkoholické nápoje (797 EUR), bývanie a náklady s tým spojené (789 EUR) či dopravu (357 EUR). Najmenej míňali na vzdelávanie (33 EUR) a zdravie (98 EUR). Vzdelávanie bolo najnižšou položkou rozpočtu domácností aj v celoslovenskom priemere (30 EUR).

Slováci na východe krajiny míňajú v porovnaní s domácnosťami v Bratislavskom kraji menej na dopravu (o 171 EUR), bývanie a náklady s tým súvisiace ( o 204 EUR), ako aj rekreáciu a kultúru (o 164 EUR).

Foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie