Rôzne

Na technologickej konferencii v Košiciach sa stretli lídri v inováciách

Na dvojdňovej technologickej konferencii SlovakiaTech Forum – Expo Košice 2018 sa predstaví viac než 30 spíkrov zo Slovenska a zahraničia, zaregistrovaných je vyše 300 hostí.

Ilustračný obrázok k článku Na technologickej konferencii v Košiciach sa stretli lídri v inováciách
Foto: Eva Mikulová

Ako na štvrtkovom brífingu povedal organizátor podujatia, prezident neziskovej organizácie Slovak Invest a SlovakiaTech a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov, podarilo sa zlúčiť štátnu správu, vedeckú a akademickú obec a súkromné firmy. „Konferencia má byť akousi národnou platformou dialógu pre tvorcov politík, čo je štátna správa, pre tých, ktorí tieto inovácie prinášajú – to sú vedecké, výskumné, vývojové inštitúcie, aj tých, ktorí samotné inovácie implementujú v praxi, čiže súkromné firmy,“ uviedol.

Inšpiráciou svetové veľtrhy

Medzinárodná odborná konferencia a v ďalších ročníkoch nadväzujúci prezentačný veľtrh firiem sa venuje témam ako budúcnosť inteligentného priemyslu, integrovanej automatizácii a digitálnej transformácii slovenského priemyslu, inováciám v energetike – najmä vo vzťahu k životnému prostrediu, a budúcnosti práce i vzdelávania v štvrtej priemyselnej revolúcii. Inšpiráciou pre SlovakiaTech sú svetové veľtrhy ako London Tech Week a Hannover Messe v Nemecku.

Podujatia sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý v rámci svojho vystúpenia predstavil nový akčný plán vlády pre Smart Industry. Ako povedal, vytypovaných je päť oblastí, v rámci ktorých sa Slovensko musí pohnúť dopredu. „Musíme sa pohnúť napríklad v samotnom priemysle, digitalizácii, v IT sektore, vo výučbe ľudí už na základných školách. Tam vidíme najvyšší progres, tam sa začína celé myslenie umelej inteligencie, ktorá sa prepája s ľudským potenciálom,“ povedal.

Košice majú potenciál

Medzi top spíkrov patria Radoslav Danilák, ktorý prednášal na tému Integrovaná automatizácia a digitálna transformácia priemyslu SR, a nemecký futurista a vizionár Nils Müller z Nemecka. Podľa neho majú Košice veľký potenciál v oblasti nových technologických trendov.*** „Toto mesto je naozaj pripravené na transformáciu, ktorá nastane v oblasti technológií,“*** povedal s tým, že je dôležité zamerať sa nielen na výrobu a plánovanie, ale aj na vzdelávanie v oblasti technológií.

*** „Ide o IoT, teda internet vecí, umelú inteligenciu, outernet, rozšírenú realitu, virtuálnu realitu, blockchain. Toto sú trendy, ktoré zmenia existujúce produkčné kapacity, existujúcu výrobu, ale takisto existujúce obchodné a výrobné modely,“*** povedal Müller.

Konferencia SlovakiaTech Forum – Expo Košice 2018 sa koná vo štvrtok a v piatok

Foto: Eva Mikulová
Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie