Na zmodernizovaných električkových tratiach sa už robia konečné úpravy

Druhá etapa modernizácie košických električkových tratí sa totiž dostala do finálnej fázy. V piatok 10. augusta začne preberacie konanie na cesty.

Eva Mikulová
Ilustračný obrázok k článku Na zmodernizovaných električkových tratiach sa už robia konečné úpravy
Zdroj: Mesto Košice

V stredu 8. augusta prebehla úspešná skúšobná jazda električky po zmodernizovanom poslednom úseku stavby MET (modernizácia električkových tratí) na okružnej križovatke „Moldavská", Moldavská cesta, Štúrova, križovatka Žižkova – Štúrova – Kuzmányho. . Druhá etapa modernizácie košických električkových tratí sa totiž dostala do finálnej fázy.

„V piatok 10. augusta máme preberacie konanie na cesty, následne bude kolaudačné konanie na všetky chodníky, finišujeme aj na okružnej križovatke. Dňa 31. augusta 2018 odovzdáme nielen celú stavbu investorovi, teda mestu Košice, ale tak ako sme sľúbili, v ten istý deň po rannej dopravnej špičke odovzdáme aj cesty v danom úseku, vrátane tých na kruhovom objazde, do užívania pre motoristickú verejnosť v plnom profile. Budú tam mať už urobené aj vodorovné dopravné značenia," povedal riaditeľ košického závodu Eurovia SK, Štefan Bálint.

Opravujú aj chodníky

Okrem samotnej stavby, robia na základe požiadavky Mesta Košice aj opravy chodníkov, dávajú nové obrubníky. Práce postupujú v smere od „starej sladovne" nahor. „Máme na to ešte tri týždne, avšak všetky tieto práce by sme chceli mať ukončené takisto najneskôr do 31. augusta. Takže, momentálne sme už naozaj v štádiu konečných úprav, robíme živicové povrchy, vodorovné i zvislé dopravné značenia, kontrolujú sa cestné svetelné signalizácie. Naším cieľom je to, aby stavba bola urobená a odovzdaná mestu v poriadku nielen čo sa týka samotných prác, ale aby dobre vyzerala aj po estetickej stránke,“ zdôraznil Š. Bálint.

Napriek tomu, že stavba MET finišuje, práve na kruhovom objazde môžu ešte Košičania vidieť kopy hliny, a dlhý, hlboký výkop. Zamestnanci spoločnosti TEKO tam robia havarijné opravy.

„Práce postupujú podľa harmonogramu tejto havarijnej opravy, v piatok 10. augusta by sme mali mať kompletne urobený výkop. Následne začneme s pieskovaním a montážou nových rúr. Robíme na tom od rána do večera, ak nás nejako nepríjemne neprekvapí počasie, stanovený termín opráv, 21. august, dodržíme," vysvetlil zástupca TEKO.

Zdroj: Mesto Košice
Zdroj: kosice.dnes24.sk