Správy

Najrozšírenejšie mená novorodencov v roku 2021: Ktoré viedli v Košiciach?

Okrem tradičných domácich mien nechýbali ani tie exotickejšie.

Ilustračný obrázok k článku Najrozšírenejšie mená novorodencov v roku 2021: Ktoré viedli v Košiciach?
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Dokopy 2 532 detí prišlo vlani na svet v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice, z toho bolo 38 párov dvojičiek a jedny štvorčatá. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Monika Krišková s tým, že 51 percent novorodencov bolo chlapcov.

Najčastejšie mená

„Kým pred pár rokmi ‚leteli‘ skôr cudzie mená, teraz sa viac používajú domáce. Je to návrat k tradícii,“ povedala referentka pre zápis novorodencov v UNLP Anna Csorbová.

Medzi chlapčenskými menami bolo najviac Michalov, Samuelov, Richardov, ale k častým patrili aj Adam, Ján, Martin, Dominik a Sebastián. Najčastejšími dievčenskými menami boli Viktória, Sára, Sofia, no pribudli i mená, ako Laura, Hana, Olívia a Simona.

Exotické aj zo seriálov

Zaevidovali aj exotickejšie či mená seriálových postáv. Zriedkavejšie sa už vyskytujú mená z telenoviel. „Tentoraz z tých zaujímavejších spomeniem mená, ako Darren, Roderik, Zalán, Aiden, Zoey, Kaleb, ale aj dve naraz – Timotej Enumett. Mali sme i cudzie ženské mená, ako Rylie, Alma, Lota, Luana, Anissa, Rania či Prea," dodala Csorbová s tým, že ak ide o cudzie meno, v nemocnici si preverujú, či ho môžu zapísať v danej podobe.

Podľa jej slov sa stávajú aj prípady, keď rodičia dopĺňajú druhé meno, čo je možné. Najviac však tri, no v roku 2021 sa tak v UNLP nestalo.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM