Webnoviny - Rôzne

Nukleárna medicína v Košiciach dostala novú budovu

V areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach dnes slávnostne otvorili novú budovu Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny, ktorá doteraz sídlila v prenajatých, nevyhovujúcich priestoroch.

Foto: SITA/Ivan Fleischer (WEBNOVINY) – Inštitút začali stavať v novembri 2009 a práce ukončili po 15 mesiacoch.

Náklady dosiahli 7,9 milióna eur. Ako informoval riaditeľ ústavu Igor Marin, projekt bol financovaný sčasti zo štátneho rozpočtu, kapitálových prostriedkov a čiastočne z peňazí získaných predajom prebytočného nehnuteľného majetku v správe ústavu.

V novom objekte je okrem moderných diagnostických ambulancií a výrobne liečiv na báze rádioizotopov aj lôžková časť s moderne vybavenými izbami s kapacitou dvanásť pacientov, ktorá bude slúžiť na liečbu otvorenými rádiožiaričmi.

Otvorením novej budovy dôjde k podstatnému rozšíreniu palety poskytovaných výkonov. Vďaka modernému lôžkovému oddeleniu už nebudú musieť pacienti chodiť na terapie do iných zdravotníckych zariadení v Bratislave či Martine. Zlepšia sa aj pracovné podmienky a zvýši sa bezpečnosť pracovníkov, pretože nové priestory zodpovedajú najprísnejším normám pre radiačnú ochranu.

Ako uviedol riaditeľ Marin, v dohľadnom čase rozšíri vybavenie ústavu najnovšia technológia v tomto medicínskom odbore, pričom na špeciálnu hybridnú gama kameru SPECT/CT práve prebieha výberové konanie a s jej dodávkou rátajú v lete tohto roku. V pláne majú aj zakúpenia PET/CT kamery.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM