Správy

O budúcnosti hazardu v Košiciach sa opäť nerozhodlo. Podarí sa ho niekedy zakázať?

Téma zákazu hazardných hier na území mesta bola na rokovaní už niekoľkokrát. Poslanci sa ňou ale zaoberať nechcú.

Ilustračný obrázok k článku O budúcnosti hazardu v Košiciach sa opäť nerozhodlo. Podarí sa ho niekedy zakázať?
Zdroj: TASR

Košické mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom štvrtkovom (1. 7.) zasadnutí opakovane prerušilo rokovanie o zámere zákazu prevádzkovania niektorých hazardných hier na svojom území. Vedenie mesta a niektorí starostovia mestských častí (MČ) prezentovali záujem otvoriť túto diskusiu ešte vlani v októbri.

Príjmy pre mestské časti

„Myslím, že sa rokovalo už päťkrát s tým, že k rokovaniu vlastne nikdy nedošlo, pretože tento bod sa vždy odročí, pozastaví alebo preruší ešte predtým, ako vôbec začne diskusia. Mrzí ma, že poslanci nedokážu zaujať stanovisko. Mohlo by byť aj také, že chcú, aby hazard v Košiciach bol, ale boja sa to vysloviť,“ povedal primátor Jaroslav Polaček.

Podľa jeho slov poslanci hľadajú spôsoby, ako o tejto téme nediskutovať. Dôvodom majú byť príjmy z prevádzkovania hazardných hier. Vlani predstavovali pre mestské časti dokopy 952-tisíc eur, v roku 2019 dosiahli 1,39 milióna eur. Najväčšie príjmy z tejto oblasti má MČ Staré Mesto. Ročne ide v priemere o 434-tisíc eur.

„Herňa má aj plusy – obrovské dane do mesta, mestských častí, aj do štátneho rozpočtu,“ reagoval poslanec Miroslav Špak s tým, že herne a kasína vyhľadávajú často aj turisti, ktorí sú zdrojom ďalších príjmov. Priznal, že rušenie hazardu v meste nepovažuje za rozumné. Podľa neho by sa len presunul do iných lokalít. Vie si však predstaviť jeho zákaz na sídliskách či v iných podnikoch.

Obmedziť, nie zakázať

Prerušenie rokovania o tejto téme Špak obhajoval tým, že mestské zastupiteľstvo nedisponuje stanoviskami starostov mestských častí, pričom o ne možno požiadať aj bez prijatia uznesenia. Primátor reagoval, že mesto tak už urobilo, no reakciu od viacerých mestských častí nedostalo. Tvrdí, že ak by mestské zastupiteľstvo uznesenie prijalo, malo by to väčšiu váhu na to, aby sa tým miestni poslanci zaoberali. Následne by zastupiteľstvo mohlo hľadať konsenzus.

Od novembra minulého roka môžu obce prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia (VZN) na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vedenie mesta Košice pôvodne plánovalo takéto VZN pripraviť s platnosťou od roku 2022, čím by vzhľadom na licencie na prevádzkovanie hazardných hier mohol hazard v Košiciach skončiť najskôr v roku 2027.

Aký je váš názor? Vyjadriť ho môžete v ankete pod článkom

Foto: ilustračné

Mali by sa v Košiciach zakázať hazardné hry?

Nie

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM