Správy

Obchvat Košíc tak skoro nebude, úrad zrušil súťaž. Doležal hovorí o absurdnosti

Úrad pre obstarávanie zrušil súťaž na výstavbu juhovýchodného obchvatu Košíc. Ak ministrovi dopravy nevyjde odvolanie, najbližšie roky sa nič stavať nebude.

Ilustračný obrázok k článku Obchvat Košíc tak skoro nebude, úrad zrušil súťaž. Doležal hovorí o absurdnosti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa rozhodol zrušiť súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, takzvaného juhovýchodného obchvatu Košíc. Informoval o tom minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Rozhodnutie úradu považuje za bezprecedentné, neodborné a mimo aplikačnú prax.

Kvôli dvom slovám

„Úrad nám nariadil zrušiť súťaž pri svojej druhej ex ante kontrole pred podpisom zmluvy. Dôvodom nebolo to, že by boli podmienky zásadným spôsobom diskriminačné, že by bola neprimerane vysoká cena, alebo že by sme pochybili pri zákone o verejnom obstarávaní. Úrad nám nariadil zrušiť súťaž pre dve chýbajúce slová: alebo ekvivalent,“ pokračoval Doležal.

Podľa neho ide o absurdnosť. „Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nemôže uzavrieť zmluvu, Košice nebudú mať najbližšie dva-tri roky časť svojho obchvatu, my nedokážeme vyčerpať takmer 140 miliónov eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra,“ konštatoval.

Keď požadovali, aby súťažiaci dokladovali odborníkov, tí mali mať skúsenosti so stavbami aspoň 10 rokov a so štandardami FIDIC. „Je to úplne legitímna požiadavka, ale vytkli nám, že sme tam nemali: FIDIC alebo ekvivalent. Neexistuje však ekvivalent štandardu FIDIC. Existuje ekvivalent k iným zmluvným a obchodným podmienkam, ale v oblasti stavebníctva ide o nezmysel,“ vyhlásil Doležal. Rozhodnutie o zrušení súťaže prišlo 21. decembra, minister dodal, že sa plánujú odvolať.

Nezávislý orgán

Ako informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková, rozhodnutie zrušiť súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, ešte nie je právoplatné. Plynie totiž desaťdňová lehota na podanie odvolania. To je aj dôvod, pre ktorý úrad momentálne nemôže hovoriť o obsahu svojho rozhodnutia.

„Vzhľadom na tón komunikácie zo strany pána ministra si úrad dovolí zdôrazniť, že úrad je nezávislý kontrolný orgán, ktorý má svoje závery podložené argumentmi. S nimi oboznámi verejnosť hneď, ako mu to právny stav veci dovolí,“ uviedla Zvončeková. Ak vo veci príde odvolanie, súťaž posúdi rada úradu, ktorá sa skladá aj z externých členov menovaných vládou.

Nahnevaný primátor

S ministrom dopravy súhlasí aj košický primátor Jaroslav Polaček a je rovnako rozhorčený. Podľa neho je rozhodnutie o zrušení súťaže nepochopiteľné a ide to proti zvýšeniu bezpečnosti dopravy v meste. „Mrzí ma, že Košičania a ďalší východniari opäť musia doplácať na rozhodnutie úradníkov v Bratislave. Je neuveriteľné, že asi pred siedmimi rokmi som čítal v médiách článok o tom, že tento úsek rýchlocesty R2 od Šace cez Hanisku, Krásnu až po Košické Olšany, má byť kompletne v prevádzke od roku 2018,“ vysvetlil s tým, že neskôr medializované správy hovorili o tom, že v uvedenom roku sa len začne stavať, pričom dokončenie bolo naplánované na tento rok.

Pripomenul, že ešte predchádzajúci minister dopravy rozdelil tento úsek, aj z dôvodu zrýchlenia jeho výstavby, na dve časti. „Máme tu záver roka 2021 a po rozhodnutí ÚVO sme v bode nula. Neviem, či existuje ešte nejaká iná krajina v Európe, kde by sa niečo také mohlo udiať,“ skonštatoval.

Podľa Polačeka očakávali, že najneskôr v roku 2025 sa vybudovaním úseku R2 odľahčí doprava v meste a namiesto tisícov tranzitujúcich osobných a nákladných áut dôjde k zlepšeniu životného prostredia a života obyvateľov. „Zostáva mi dúfať, že odvolanie ministerstva dopravy voči tomuto rozhodnutiu bude úspešné. V opačnom prípade sa ešte dlhé roky budeme obávať, aby sa nestala nejaká dopravná nehoda pri Moste VSS, kde aj drobné ťuknutie dokáže negatívne ovplyvniť dopravu v celom meste a spôsobí obrovské kolóny,“ dodal.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM