Veronika Hunyadiová Správy

Odborári chystajú PROTESTY, hrozí aj generálny štrajk. Do ulíc vyjdú aj v Košiciach

Odborári plánujú na apríl a máj tri veľké protestné mítingy, ktoré by mali prinútiť vládu prijať riešenia na zlepšenie situácie občanov.

Ilustračný obrázok k článku Odborári chystajú PROTESTY, hrozí aj generálny štrajk. Do ulíc vyjdú aj v Košiciach
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Zhromaždenia sa uskutočnia sa v Košiciach, Žiline a Trnave. Pokiaľ ich požiadavky nebudú splnené, nevylučujú ani vyhlásenie generálneho štrajku. Informoval o tom na stredajšej (13. 4.) tlačovej konferencii predseda rady Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

Prvý v Košiciach

K odborárom sa pridala aj Jednota dôchodcov Slovenska a Asociácia slovenských kúpeľov. Prvý protest bude 21. apríla v Košiciach, ďalší 30. apríla v Žiline a posledný by mal byť 7. mája v Trnave.

„Ak to nepomôže, máme pripravený deň, keď si ľudia nalepia nálepku podporujem generálny štrajk,„ povedal Machyna. Nevylúčil ani ostrý hodinový a neskôr celodňový generálny štrajk. "Chcem vyzvať ľudí, aby sa zapojili, lebo jediné, čoho sa bojí vláda, je nahnevanosť ľudí,“ dodal Machyna.

V Košiciach sa začne míting vo štvrtok 21. apríla o 16.00 hod. protestným pochodom od hotela Centrum na Južnej triede (vedľa Auparku) smerom na Hlavnú ulicu k Dolnej bráne, kde bude hlavné zhromaždenie.

Čo chcú dosiahnuť?

Odborári chcú s vládou rokovať napríklad o dôchodkovom strope, príplatkoch za nočné zmeny či o kompenzácii rastúcich nákladov na potraviny či energie. Jednota dôchodcov Slovenska zasa požaduje trojpercentnú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a vládou navrhovaný presun termínu 13. dôchodku na leto nepovažuje za kompenzáciu rastúcich životných nákladov. "Ak dostaneme 13. dôchodok v júni alebo v júli, budeme požadovať 14. dôchodok,“ uviedla poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná.

Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Marián Magdoško skonštatoval, že Slovensko zasiahli naraz tri krízy. Migračná, energetická a doznievajúca pandemická. „Náš pohľad a pohľad občanov je taký, že vláda nerobí absolútne nič pre to, aby znížila sociálne dosahy na skupiny obyvateľov,“ povedal Magdoško. Premiér Eduard Heger (OĽANO) mal podľa Magdoška dávno oboznámiť na rokovaní tripartity sociálnych partnerov s pripravovanými krokmi vlády. Informácie od ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) označil za nedostatočné.

Machyna dodal, že verí, že ľudia na zhromaždenia prídu a podporia požiadavky. „Verím tomu, že budeme úspešní a že naštartujeme občiansku spoločnosť. Nestačí rozprávať a písať, ale prísť. Za to, čo si myslíme, že je správne, aj zabojovať,“ dodal Machyna.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM