Eva Mikulová Krimi Správy

Okradli detskú železnicu v Košiciach! Žiadajú o pomoc verejnosť

Neznámy zlodej sa ulakomil na voľne uskladnené nové i staršie podvaly a štrk, ktoré boli určené na rekonštrukciu trate.

Ilustračný obrázok k článku Okradli detskú železnicu v Košiciach! Žiadajú o pomoc verejnosť
23
Galéria

Riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský podal oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý odcudzil viac ako 30 železničných podvalov a približne 500 kg štrku, ktoré boli určené na renováciu trate historickej úzkorozchodnej železnice.

Museli zastaviť rekonštrukciu

Ku krádeži došlo v uplynulých dvoch týždňoch z voľného priestranstva v rekreačnej oblasti Alpinka na konečnej zastávke detskej železnice. Neznámy zlodej sa ulakomil na voľne uskladnené nové i staršie podvaly a štrk, ktoré boli určené na rekonštrukciu tra­te.

„Vzhľadom na vzniknuté skutočnosti sme museli pozastaviť práce na rekonštrukcii koľajiska na konečnej stanici Alpinka. Verejnosť žiadame o akúkoľvek informáciu vedúcu k objasneniu krádeže a usvedčeniu páchateľa. Pomohli by nám aj náhodné fotografické alebo video zábery zachytávajúce podvaly a situáciu na stanici Alpinka od 15. do 19. júla, prípadne informácia o niekom, komu zrazu v tomto období pribudli na záhradu či stavbu nové železničné podvaly,“ vyzýva riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský.

Dobrovoľníci z detskej železnice sa starajú o úzkorozchodnú trať a vyše storočné historické a pamiatkovo chránené železničné vozidlá, ktoré sú vo väčšej miere deponované v exteriéri.

Žiadajú o pomoc verejnosť

„Doposiaľ sa nám i napriek týmto bojovým podmienkam podarilo ochrániť zverený majetok voči vandalom, sprejerom a iným živlom. Časť areálu je už pod dohľadom bezpečnostných kamier. Postupne chceme takýmto spôsobom ochrániť celý areál a majetok. Zdá sa, že tentoraz sme doplatili na obyčajnú ľudskú chamtivosť, ktorú nezastavila ani skutočnosť, že o unikátnu atrakciu sa stará mnoho dobrovoľníkov a nadšencov, ktorým jedinou odmenou je to, že sa môžu podieľať na záchrane tejto unikátnej historickej pamiatky v Košiciach, “ dodal Lehotský.

Hoci majetková ujma vo výške nad 1 500 eur nie je enormná, oveľa väčšia je škoda morálna.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie