Ľubomír Hudačko Správy

SLABOTA! V Košiciach prišlo na protest tentoraz len 1 500 ľudí, účasť bola nižšia

Na predošlom zhromaždení hovorili odhady o šiestich až siedmich tisíckach, dva týždne predtým sa podľa organizátorov počet pohyboval okolo 12-tisíc.

Ilustračný obrázok k článku SLABOTA! V Košiciach prišlo na protest tentoraz len 1 500 ľudí, účasť bola nižšia
Zdroj: Facebook.com/Košice spoločne

Košičania sa opäť zišli na proteste, ich rady však v porovnaní s predošlými zhromaždeniami zredli. Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému zákonu!".

Podľa organizátorov ide o reakciu na pripravovanú legislatívu o mimovládnych organizáciách, ktorú časť občianskej spoločnosti i odbornej verejnosti kritizuje; vládna koalícia o tomto zákone tvrdí, že jeho cieľom je stransparentniť financovanie mimovládnych organizácií, a že je pripravený v súlade s pravidlami EÚ a s Ruskom nemá nič spoločné.

Účastníkov bolo spočiatku pomenej, postupne sa však schádzali ďalší. Novinárske odhady sa pohybujú na úrovni okolo 1 500 účastníkov.

„Účasť bola tentokrát slabšia," pripustil moderátor a spoluorganizátor protestu Andrej Klobušník. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, pripisuje to viacerým faktorom.

Museli meniť deň

„Na poslednú chvíľu sme museli meniť deň, pretože nám magistrát neschválil piatok, ako obvykle, keďže tam bola nahlásená iná akcia. Bolo ťažké odkomunikovať, že protest bude vo štvrtok, keď sú ľudia po troch mesiacoch zvyknutí na piatky," ozrejmil.

Dodal, že je prirodzené, že účasť na takýchto sériových protestoch postupne klesá. Poznamenal ale, že napriek tomu je účasťou pozitívne prekvapený.

Najbližší protest by sa mal v Košiciach konať o tri týždne, vzhľadom na to, že o dva týždne sú veľkonočné sviatky. Pokiaľ ide o pokračovanie protestných akcií v metropole východu, Klobušník uviedol, že v máji protesty a zhromaždenia organizovať nemôžu, keďže v tom čase sa konajú Dni mesta Košice.

Máj bez protestov?

„S najväčšou pravdepodobnosťou v máji žiadne protesty nebudú. Uvidíme aká bude nálada a situácia v lete," dodal s tým, že ak nebudú pokračovať v lete, určite budú pokračovať v septembri. Ozrejmil tiež, že by radi rozvíjali komunitu, ktorú vytvorili, a to organizáciou komunitných akcií, napríklad v podobe diskusií, koncertov a podobných podujatí.

„Ešte sa to vyvíja, takže si netrúfam predstaviť nejaký plán. Uvidíme, ako to bude ďalej,„ vyjadril sa. Košické protesty sú podľa jeho slov financované z dobrovoľných príspevkov od ľudí. „Nemáme napojenie na žiadnu organizáciu, na žiadnu politickú stranu,“ zdôraznil s tým, že z dobrovoľných príspevkov bolo vyzbieraných niekoľko tisíc eur. „Môžete si to pozrieť na transparentnom účte," doplnil s tým, že je to verejne dohľadateľná informácia.

Medzi rečníkmi vystúpila Laura Dittel z Karpatskej nadácie. Prízvukovala úlohu mimovládnych organizácií v spoločnosti a vystríhala pred účinkami, ktoré môže chystaný zákon mať.

„Je to útok na samotné základy demokracie," vyjadrila sa. Na poslancov a poslankyne NR SR apelovala, aby zákon nepodporili. Ďalšími vystupujúcimi boli kultúrny antropológ a romista Alexander Mušinka a vizuálny umelec a bývalý vysokoškolský pedagóg Radovan Čerevka.

Myslia len na seba

Štvoricu vystupujúcich uzavrela slamerka Veroni Gyenge (víťazka maďarských majstrovstiev v slam poetry z roku 2021 a reprezentantka Maďarska na majstrovstvách sveta v slam poetry v roku 2022). Zhromaždeným predniesla nové dielo, ktoré podľa svojich slov napísala počas cesty do Košíc.

„Keď sa pozriete do zrkadla, čo vidíte? Je tam ešte človek? Alebo len maska, ktorá hnije zvnútra. Počujete ten plač? To je vaše vnútorné dieťa, to sú vaši predkovia,„ obrátila sa na tých, ktorí sú pri moci. Spytovala sa, či myslia na pracujúcich, na zraniteľné skupiny, ľudí bez domova, seniorov v núdzi, hendikepovaných či zneužívané deti. „Tak čo, politici? Myslíte na nich?“ zvolala. Vláda podľa jej slov myslí len na seba.

Zdroj: SITA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM