Rôzne

10 zaujímavostí o Šírave, o ktorých ste (ne)počuli

V každom ročnom období je krásnou. So Zemplínskou šíravou sa spája niekoľko TOP zaujímavostí. O tomto ste tušili?

Ilustračný obrázok k článku 10 zaujímavostí o Šírave, o ktorých ste (ne)počuli
17
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Šíravu všetci dobre poznáme. Teraz vám túto vodnú nádrž však priblížime cez 10 zaujímavostí, ktoré sa k nej viažu. Tu sú:

1. Pristávacia plocha

Na mieste, kde sa dnes rozprestiera Zemplínska šírava, pristávali počas 2. svetovej vojny nemecké lietadlá. Nemecké vojenské letectvo sa tu na Slovensku pripravovalo na útok na Poľsko. Nemci využívali aj dve poľné letiská – jedno v chotári Spišskej Novej Vsi a druhé pri obci Vinné v priestore medzi dnešnými rekreačnými strediskami Hôrka a Medvedia hora.

Pristávacia plocha je v súčasnosti zaplavená Šíravou. Letisko postavili v lete 1939 a keďže Luftwaffe ho plánovala využiť len na poľské ťaženie, prispôsobila tomu i jeho vybavenie.

2. Budova pod vodou

Šírava je bohatá na podvodný život. Chvália si ho aj potápači, či rybári, ktorí hovoria o čistej vode plnej rýb, ale nielen to. Medzi zaujímavosti patrí určite budova pod vodou, v ktorej môžu potápači na vlastné riziko zažiť scény ako z filmu.

To miesto je v rekreačnom stredisku Medvedia hora. Práve tam sa nachádza zatopená budova starého kameňolomu. Kde presne? V zátoke – táto budova je dvojpodlažná, má 6,8 metrov na výšku a je 12 metrov dlhá. Vraj sa je tam na čo pozerať.

3. Prílet labutí

Labute boli ešte pred niekoľkými desaťročiami na Slovensku oveľa zriedkavejšie ako v súčasnosti, dnes tu často zostáva v zime značná časť populácie. Labute si obľúbili aj vody Zemplínskej šíravy a toto spojenie ponúka k videniu naozaj pozoruhodné obrázky.

K hniezdeniu totiž využívajú stojaté a pomaly tečúce vody. Vidieť sa dajú v marci i v apríli, najčastejšie v rekreačnom stredisku Kamenec, ale z diaľky ich už videli aj na opačnej strany Šíravy, pri obciach ako Zalužice.

Foto: Veronika Ondo Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

4. Bola to Sĺňava

Šírava neniesla vždy tento názov. Boli časy, keď sa volala podobne, ale predsa inak. Zemplínska šírava bola v minulosti nazývaná Zemplínska sĺňava.

5. Nevšedné zážitky

Túžili ste sa niekedy plaviť na plachetnici? Väčšina veľkých zemepisných objavov sa uskutočnila za pomoci práve nich. Zemplínske more, ktoré prirovnávajú často k zátokám Jadranu, ponúka aj takýto nevšedný zážitok, ktorý sa dá nájsť v stredisku Lúč. Relax pri vode vám môže zabezpečiť zábava na vodnom skútri.

Za zmienku stojí aj plavba zo strediska Hôrka okolo celého severného pobrežia povedľa hotelov a pláži až na Sĺňavu a späť.

Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

6. Chránená oblasť

Východná časť priehrady medzi obcami Kusín, Hnojné a Jovsa zarastá tŕstím, čo vyhovuje vodnému vtáctvu. Táto oblasť je vyhradená ornitológom ako chránená študijná plocha, vznikol tu chránený areál (CHA Zemplínska šírava) vyhlásený v roku 1968 na výmere 622 ha.

Jeho účelom je ochrana ornitologickej lokality vo východnej časti umelej vodnej nádrže, so zaznamenaným výskytom 149 vtáčich foriem, z toho 37 vzácnych.

7. Jedna z najteplejších

Šírava má veľmi priaznivé klimatické podmienky na kúpanie, vodné športy, rybolov, cykloturistiku či pešiu turistiku v okolitých Vihorlatských vrchoch. Priemerná dĺžka slnečného svitu na jazere dosahuje 2200 hodín ročne, čo zaraďuje oblasť medzi najteplejšie na Slovensku.

Foto: Veronika Ondo Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

8. Pútnické miesto

V regióne Zemplína môžeme nájsť viacero zaujímavých pútnických miest. Dedinka pri Šírave je však niečím výnimočná. Každoročne priláka niekoľko tisícok pútnikov zo širokého okolia i celého Slovenska. Ľudia putujú k pútnickému miestu v obci Klokočov. Veriaci nielen zo širokého regiónu, ale aj zo všetkých kútov Slovenska sa na mieste zasvätenom Panne Márii stretávajú v letných mesiacoch.

Dôvodom ich veľkého záujmu je odpust na jednom z najvýznamnejších pútnických miest Zemplína. Klokočov patrí k významnejším pútnickým miestam gréckokatolíkov pre zázrak, ktorý sa tam v minulosti mal odohrať a cirkev ho uznala.

9. Výletná loď od 93-ho

Loď s názvom Zemplín sa na svoju pravidelnú plavbu vydáva zo strediska Hôrka. Z Hôrky smeruje na Medvediu horu, Kamenec, následne ku Klokočovu a pri Paľkove sa otáča a vracia naspäť do prístavu. Loď vozí návštevníkov po nádrži nepretržite už od roku 1993.

10. S rekreáciou sa rátalo iba okrajovo

Zemplínska šírava bola postavená v rokoch 1961 – 1965 v súvislosti s vodohospodárskymi úpravami Podvihorlatskej priekopovej prepadliny. Primárnym účelom priehrady mala byť ochrana pred záplavami a zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy. S rekreáciou sa rátalo iba okrajovo v lokálnom význame, pričom na tieto účely boli vytypované tri strediská cestovného ruchu.

Hneď po prvej sezóne v roku 1966 sa však tieto výpočty ukázali ako poddimenzované, nakoľko priehrada pritiahla ďaleko väčší počet rekreantov, ako predpokladal plán. V roku 1968 návštevnosť prekročila pol milión ľudí, v druhej polovici 70. rokov presiahla jeden milión.** Neočakávaný záujem o Zemplínsku šíravu podnietil výstavbu turistických zariadení, ktorá sa v prvých rokoch vyznačovala živelnosťou a provizórnosťou.**

foto: archív

OBRAZOM zo Šíravy: Vybrali sme 17 záberov
17
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM