Ondrej Petričko Rôzne

Ako bojujú michalovskí vodiči s horúčavami? S uterákom po ruke, aj s odstrihnutým rukávom

V posledných dňoch stúpajú teploty cez deň nad 30 stupňov. Horúčavy sťažujú vykonávanie bežných denných činností. Aj taká banalita, ako je jazda autom sa stáva utrpením. Opýtali sme sa niekoľkých michalovských vodičov, ako s horúčavami v aute a ostrým slnkom za oknom bojujú...

Ilustračný obrázok k článku Ako bojujú michalovskí vodiči s horúčavami? S uterákom po ruke, aj s odstrihnutým rukávom
Foto: Zuzana Jakubičková

Jazda autom bez klimatizácie je v týchto dňoch utrpením. Potvrdzujú to aj michalovskí vodiči. Majú tajný recept ako s horúčavami bojovať? „Všetky okná stiahnem, po ruke mám uterák, ktorým si utieram litre potu. Keď sa auto hýbe, tak sa to dá ešte vydržať. Ale keď stojíte na červenej, to už je pravé utrpenie,“ opísal 31-ročný Stanislav. Jeho auto klimatizáciu nemá, ale v budúcnosti sa to chystá zmeniť. „Ak budem niekedy kupovať nové auto, tak už jedine s klimatizáci­ou,“ dodal.

Rukáv z košele pomáha pred spálením

Práca vodiča z povolania patrí v týchto dňoch asi k najťažším. Svoje by o tom vedel povedať 52-ročný Andrej. „V kabíne nákladného auta je poriadne horúco. Preto musíte mať otvorené okna, nech vás aspoň vánok osvieži,“ povedal.

Keďže je za volantom 8 hodín denne, má už svoje finty ako prekabátiť hlavne ostré slnko. „Teplotu neovplyvníte, ale slnku sa dá vyhnúť. Mnohí vodiči to poznajú – otvoria si okno a ruku vystrčia von. Lenže keby som tak ruku nechal 8 hodín, mám ju určite spálenú. Preto si na ňu navliekam dlhý rukáv odstrihnutý zo starej košele a spálenia sa nemusím báť. Vyzerá to smiešne, ale funguje to,“ prezradil svoj „zlepšovák“.

Klimatizácia nad zlato

Vodiči áut s klimatizáciou sa na rozdiel od ostatných do svojich štvorkolesových tátošov tešia. Klimatizované auto je ta pravá oáza v týchto veľkých horúčavách. „Mám auto s klimatizáciou, takže problém s potením sa v aute teraz nemám. Neviem ako by som to zvládala bez nej. Keď je takto horúco a dusno, otvorené okno vám nepomôže,“ povedala Michalovčanka Adriana.

Všetko však má svoje proti. „Vysoké teploty zvádzajú k rýchlemu schladeniu, ale to tiež nie je dobré riešenie. Párkrát sa mi už stalo, že po celodennom šoférovaní v klimatizovanom aute som bola na druhý deň prechladená. Teraz už viem, že nemám klímu zapínať na maximum,“ dodala s úsmevom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM